avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cum sa evacuez fostul proprietar
Discuție deschisă în Executare silită

Cum sa evacuez fostul proprietar

buna ziua, am si eu o problema ,am cumparat o casa de la o doamna si acum refuza sa iasa din casa , am contract de vanzare cumparare ,ce fac in aceasta situatie . ma adresez instantei judecatoresti sau ma duc direct la executor judecatoresc, Multumesc .
Cel mai recent răspuns: iordantonio , utilizator 17:44, 7 Iunie 2015
Ați făcut cererea de evacuare în baza art. 1033 și următoarele din cpc?
da iam trimis 2 notificari ,in baza noului cod ca intermen de 5 zile de la data primiri notificari sa elibereze casa,nu vrea .apoi mam adresat instantei ,iar instanta ,in loc sa imi trimita conunicarea la adresa aleasa ca corespondenta ,a trimis la adresa din buletin ,si apoi mai anulat cererea de evcuare i baza art 1033, cum spuneti dumneavoastra si apoi la sfarsit imi scrie in incheiere ca dispune la anularea cereri de evacuare formulata de reclamanta cu domiciliu in adresa aleasa... dar ei au trimis comunicarile la adresa din buletin,, ce sa mai fac in cazul asta ca am pierdut 8 luni de zile ,din cauza presedintei d complet si a grefierei ,,si fosta proprietara ,,a strans vreo 5ooo de lei la intretinere? deci ce pot sa fac ca sa intru mai repede in posesiia casei ,,, multumesc
Ilie1111 a scris:

Pentru ce evacuare? Care este titlul persoanei respective? Locuiește în imobil fără drept.
Eu aș face cerere către executor pentru punerea în posesia imobilului.



buna ziua domnule ilie.. nici nu mai stiu pe cine sa cred si cine nu ..uni spun ca da alti spun ca nu ,, am sunat la un executor judecatoresc ,,si mia spus ca nu ma pot adresa dansului fara titlu judecatoresc ,,adica trebuie sa dau in judecata pt evacuare si apoi instanta imi da titlu si apoi ma voi duce la executor...






da iam trimis 2 notificari ,in baza noului cod ca intermen de 5 zile de la data primiri notificari sa elibereze casa,nu vrea .apoi mam adresat instantei ,iar instanta ,in loc sa imi trimita conunicarea la adresa aleasa ca corespondenta ,a trimis la adresa din buletin ,si apoi mai anulat cererea de evcuare i baza art 1033, cum spuneti dumneavoastra si apoi la sfarsit imi scrie in incheiere ca dispune la anularea cereri de evacuare formulata de reclamanta cu domiciliu in adresa aleasa... dar ei au trimis comunicarile la adresa din buletin,, ce sa mai fac in cazul asta ca am pierdut 8 luni de zile ,din cauza presedintei d complet si a grefierei ,,si fosta proprietara ,,a strans vreo 5ooo de lei la intretinere? deci ce pot sa fac ca sa intru mai repede in posesiia casei ,,, multumesc

Off pe cine sa mai cred si in cine sa mai ai incredere in tara asta...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În primul rând ce v-a sugerat dnul avocat mai sus, procedura prevazută de art. 1033 și următoarele din NCPC se aplică doar pentru locațiune.

Dumneavoastră aveți titlu. Titlul este contractul de vanzare-cumpărare.
Vânzătorul este obligat să vă predea imobilul, dacă în contract nu sunt prevederi contrare. Dacă nu își îndeplinește această obligație, trebuie executat silit.

Căutați un executor competent, se pare că primul era pe lângă lege, grav.

Succes!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va treceti adresa pe buletin si a doua zi , cand nu e nimeni acasa spargeti iala, o schimbati si va mutati pur si simplu in casa dvs. Cand vine ii cedati lucrurile cu conditia platii datoriei. Riscati sa va dea in judecata, dar poate va intelegeti.

Alte discuții în legătură

Evacuare chirias rau platnic eliza100 eliza100 Evacuare chirias rau platnic : Ma confrunt cu urmatoarea problema. Am o garsoniera si stau 2 persoane care nu mai vor sa plece. Nu au nicio forma legală. Am ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu bucluc :) gyova26 gyova26 Buna ziua. In vara anului 2013 bunica mea a decedat. Succesiunea s-a facut fara probleme doar ca eu nu pot folosi imobilul deoarece bunica i-a facut unei ... (vezi toată discuția)
Evacuare chiriasii statului vulpedepadure vulpedepadure Buna ziua. Familie de chiriasi ai statului au pierdut proces cu fostii proprietari si au fost evacuati. La primarie au depus cerere pentru o noua locuinta, li ... (vezi toată discuția)