Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incheiere casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incheiere casatorie

Buna,
Doresc sa inchei casatoria pe teritoriul romaniei cu o persoana straina.Nu stiu exact care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a incheia o astfel de casatorie.Din cate stiu trebuie mers la starea civila cu diferite acte doveditoare cum ca persoana respectiva nu este casatorita in tara de provenienta . Care sunt pasii urmatori pentru obtinerea vizei de sedere in RO (intregirea familiei sau cum se numeste ?!?). Poate sa-mi explice cineva pasii ce trebuie urmati incepand cu starea civila si pana la obtinerea vizei.Din cate stiu viza se obtine innoieste anual si pe baza de viza se desfasoara totul pana la dobandirea cetateniei romane.
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Adrian R.
Viitorul dv. sot are nevoie de: pasaport cu viza de intrare care sa nu depaseasca termenul legal de sedere; cazier judiciar din tara sa; dovada de la aut. competente din tara sa din care sa reiasa ca nu este casatorit. In rest aceiasi procedura ( cerere prealabila si prezentarea la of. starii civile). Dupa incheierea casatoriei va trebui sa se adreseze autoritatii pentru straini 9din cadrul MAI)pentru viza de sedere de lunga durata
Casa de piatra
Sotul meu nu a avut nevoie de cazier judiciar ,deci nu este necesar.
Buna ziua,
Eu am fost in aceeasi situatie ca si tine,casatorindu-ma cu un cetatean strain.Deci ai nevoie de urmatoarele acte:
-Pentru persoana aflata in strainatate:
-Certificat de nastere(tradus si legalizat la un birou de traduceri),Pasaport,un certificat din care sa ateste ca persoana nu este casatorita in tara sa.(certificat cu care vei merge la ambasada tarii sale din Bucuresti unde il va traduce si va da o hartie legalizata de ei ca va puteti casatori...pentru Anglia aceasta se numeste non-impediment certificate),analize medicale efectuate pe teritoriul Romaniei(certificat prenunptial),declaratia data de el/ea la notariat ca este de acord cu casatoria ,ca nu este casatorit atat in tara sa cat si in Romania si ca cunoaste sau nu limba romana.Ii va trebui un traducator de asemenea si in acest caz care sa ii traduca ceea ce este declarat in declaratia notariala dupa care el va semna.Acelasi traducator va trebui sa se prezinte cand va fi casatoria voastra pentru a traduce tot ceea ce oficiaza ofiterul starii civile...el trebuind sa se prezinte cu autoritatia de traducator autorizat,cu Buletinul de identitate si parafa .
Pentru tine:
-Certificat de nastere(copie si origial)
-Buletin de identitate(copie si original)
-Certificat prenunptial de la medic ca sunteti apti ptr.casatorie
-Daca ai m-ai fost casatorit/a ..hotararea de divort (copie legalizata)
-La primarie veti completa un formular in vederea casatoriei ca sunteti amandoi de acord si ce nume doriti sa purtati dupa casatorie.
-O taxa de tibru fiscal platita la primaria sectorului/orasului respectiv.
FOARTE IMPORTANT!CERTIFICATELE PRENUPTIALE SA NU AIBA O VECHIME MAI MARE DE 3 ZILE LUCRATOARE DE LA DATA EMITERII ACESTORA SI PANA LA DATA DEPUNERII LA OFICIUL DE STARE CIVILA.ACTELE SE DEPUN LA PRIMARIE IN VEDEREA CASATORIEI INAINTE CU 12-14 ZILE INAINTEA ZILEI DORITE.
CEL MAI BINE AR FI SA VA PREZENTATI AMANDOI LA PRIMARIE PENTRU EVENTUALE INTREBARI.In cazul in care persoana a mai fost casatorita la ea in tara va trebui sa aduca hotararea de divort definitiva,legalizata,si o vei traduce aici si o vei legaliza si in Romania.
Casa de piatra!

Actele si taxele necesare pentru depunerea cererii de acordare a cetateniei române
Actele si taxele necesare pentru depunerea Cererii de Acordare a Cetateniei Romane sunt urmatoarele:
-Pasaport original si copie legalizata sau « conform cu originalul titularului;
-Carnet de identitate pentru cetateni straini (carnetul de stabilire a domiciliului în România) original si copie legalizata sau " conform cu originalul";
-Adeverinta din care sa rezulte perioadele în care s-a aflat în afara teritoriului statului român, în timpul celor 8 ani de sedere legala în România sau 5 ani în cazul casatoriei cu un cetatean român;
-Adeverinta din care sa rezulte domiciliul legal în România de cel putin 8 ani sau, în cazul în care este casatorit si convietuieste cu un cetatean român, de cel putin 5 ani de la data casatoriei - eliberata de Autoritatea pentru straini si probleme de migrari judeteana sau a Municipiului Bucuresti;
-Declaratie personala, autentificata din care sa rezulte ca în prezent nu întreprinde si nu sprijina actiuni împotriva ordinii de drept, ori a sigurantei nationale si nici în trecut nu a desfasurat asemenea activitati;
-CERTIFICAT de NASTERE, traducere în limba româna, legalizata si copie xerox a certificatului original;
-CERTIFICAT de CASATORIE în copie legalizata (necesar în situatia casatoriei cu un cetatean român;
-Dovada cetateniei române a sotului sau a sotiei (actul de identitate în copie legalizata;
-CERTIFICATE de NASTERE ale minorilor (în cazul casatoriei cu un cetatean român) + copii legalizate;
-CERTIFICATELE de NASTERE ale minorilor se depun si în cazul în care ambii parinti sunt cetateni straini si doresc cetatenia româna pentru acestia. Consimtamântul autentificat la notar al parintilor privind dobândirea cetateniei române pentru copii precum si consimtamântul în forma autentica al minorului care a împlinit vârsta de 14 ani;
-DIPLOMA de STUDII (copie xerox) în cazul în care s-au facut studiile în România;
-CAZIER JUDICIAR din România (valabil 3 luni de la data emiterii);
-CAZIER JUDICIAR din strainatate - valabil un an de la data emiterii - traducere în limba româna, legalizata si copie xerox a originalului;
-DOVADA locuintei + copie legalizata;
-DOVADA mijloacelor legale pentru o existenta decenta în România, în conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor (dupa caz):
-a) actul de constituire a unei societati comerciale (statut, contract, hotarâre judecatoreasca, certificat înmatriculare, ultimul bilant contabil) - original si copie xerox
-certificat de atestare fiscala eliberat de Administratia Finantelor Publice de la sediul societatii comerciale privind plata impozitelor si taxelor catre stat sau
-b) contract de munca încheiat prin Camera de Munca - original si copie xerox precum si adeverinta din care sa rezulte salariul lunar sau
-c) talon de pensie sau alte dovezi;
TAXA CONSULARA 1.875.000 lei - se plateste la C.E.C. sau la Trezorerie în contul nr. 20.21.01.04;
TAXA ÎNREGISTRARE CERERE 30.000 lei se plateste la C.E.C. sau la Trezorerie în contul nr. 20.21.01.04;
TAXA de PUBLICITATE a cererii - 750.000 lei - se plateste la POSTA, în contul Monitorului Oficial nr. RO75RNCB5101000000120001 B.C.R.-UNIREA BUCURESTI sau la sediu Monitorului Oficial din Sos. Panduri nr. 1, bl. 33, parter;
TIMBRU JUDICIAR de 15.000 lei-se cumpara de la Posta;
TOATE TAXELE SE PLATESC ÎNAINTE DE DEPUNEREA CERERII.
1 dosar cu sina.

IMPORTANT!

Cererile care nu sunt însotite de toate documentele nu se primesc.Datele de stare civila din documentele depuse trebuie sa corespunda cu cele din certificatul de nastere !Actele întocmite în strainatate trebuie sa poarte apostila aplicata de autoritatea desemnata de statul emitent, conform Conventiei adoptata la Haga la 5 oct. 1961, ori sa fie supralegalizate.În cazul în care actele sunt întocmite de agentii diplomatici sau consulari ai României nu este necesara apostila, ori supralegalizarea.Persoanele care solicita acordarea cetateniei române trebuie sa cunoasca :
-Limba româna (scris si citit);
-Constitutia României, Imnul national
-Notiuni de cultura si civilizatie româneasca (istoria si geografia României, arta si literatura româna).
MULTA BAFTA!