Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Calomnie si insulta in comentarii online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Calomnie si insulta in comentarii online

Buna ziua, as vrea sa ma ajute cineva cu privire la modul de actiune asupra acelor personae care comenteaz articolele aparute in presa electronica si care sub umbrela anonimatului isi permit sa insulte sa calomnieze, sa aduca grave acuze demnitatii, onoare si reputatiei unei persoane. Ma simt hartuit frecvent, la serviciu, prin relatarea tuturor activitailor pe care le fac si ceea ce nu fac. Cuvintele de batjocora, cuvintele jignitoare m-au adus in pragul disperarii. Persoana respectiva probabil se amuza, iar eu stau sa ma gandesc ce as putea face ? sa-mi dau demisia, sa fug in alta lume, sa suport pana la sfarsit astfel de injurii...., fiindca sunt o persoana publica care intru in contact zilnic cu cetatenii si ma simt aiurea. Va multumesc anticipat pentru ajutor
Regrupati toate materialele/probele disponibile si faceti o plangere la Politie.
Insulta si calomnia nu mai sunt incriminate penal, iar pentru infractiunea de hartuire nu cred ca sunt intrunite elementele constitutive.

Cod penal Art. 208 Hărţuirea
(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Pentru atingeri aduse onoarei si demnitatii ar trebui o actiune in civil (art.72 si urm.) numai ca din pacate nu cunoasteti numele persoanelor implicate.

Mai mult de atat ,relatiile de munca nu permit asta la art 242 din legea 53/2003 actualizata prin legea 12/2015 prevede:
Art. 242
Regulamentul intern cuprinde cel puţin următoarele categorii de dispoziţii:
a) reguli privind protecţia, igiena şi securitatea în muncă în cadrul unităţii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminării şi al înlăturării oricărei forme de încălcare a demnităţii; ...

Deoarece nu cunoasteti autorul ,solicitati conducerii unitatii sa determine de la ce terminal sunt scrise acele mesaje si implicit cine e autorul (fara dovezi si hotul e om cinstit) . Mentionati conducerii ca stresul e mare si ca uneori va distrage atentia de la problemele profesionale . Daca conducerea da din colt in colt ,nu insistati ci adresati-va politiei pt indentificarea faptasului (politia are si o brigada informatica si-i afla repede nicknamele respectivului ,inclusiv ce numar si tip de telefon are ) .
Birou-De-Mediator a scris:

Insulta si calomnia nu mai sunt incriminate penal, iar pentru infractiunea de hartuire nu cred ca sunt intrunite elementele constitutive.

------------------FALS FALS FALS ------------------

Codul penal PEDESEPSESTE CU ZILE AMENDA CALLOMNIA vezi aici articolul 225 din codul penal

Partea II - PARTEA SPECIALĂ
Titlul I - CRIME ŞI DELICTE CONTRA PERSOANEI

Capitolul VIII - DELICTE CONTRA DEMNITĂŢII
Art. 225 - Calomnia
(1) Afirmarea sau imputarea în public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoană, care, dacă ar fi adevărată, ar expune acea persoană la o sancţiune penală, administrativă sau disciplinară, ori dispreţului public se pedepseşte cu zile-amendă, de la 10 la 120.

---------------------------

Pentru a vedea cine va caloimniaza trebuie sa apelati la un specialist in informatica pentru a determina a cui este adresa IP internet pe care vin mesajele si adresa MAC a calulatorului, trebuie trasat mesajul, este usor pentru un specialist, apoi depuneti plangere!

Dar trebuie sa stiti ca daca sunteti o persoana publica, veti fi in gura lumii tot timpul, din pacate calomnia este inconvenientul major al persoanelor publice, trebuie sa invatati sa nu mai faceti atentie la asa ceva, exemplu in Franta, ministru sanatati ( o femeie, Marisol Touraine) a fost pictata in poziti pornografice, pictata de medici in sala de pauza la spitalul din Clermont Ferrand, deoarece nu le-a placut la medici legile pe care le pregateste ministru, Toata Franta a vazut pozele pornografice cu ministru, dar politia nu a facut nimic, ministru nu a depus plangere.
Pentru a vedea pictura de viol, cautati pe google "fresque de viol Marisol Touraine"

Asadar, nu numai in romania exista calomniatori publici, in alte tari sunt si mai mari, niciodata in romania nu le-au trecut prin minte doctorilor sa picteze la spital ministru sanatati in pozitia respectiva, in schimb doctorilor fracezi, da, au facut-o. In acelasi context de calomnie publica, Sindicatul Francez al Magistraturi au facut un tablou cu fotografiile oamenilor publici francezi pe care l-au intitulat " Zidul prostilor" cautati pe google "Le mur des cons du Syndicat de la magistrature". Calomnia in aceste doua cazuri nu este facuta de boschetari ci de magistratii si de doctorii francezi, de oameni cu facultate. Va dati seama deci ca civilizatia nu este tot timpul acolo unde ne asteptam si unde credem.

Interventie moderator: editat limbaj. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Va rog sa nu dezinformati privind faptele care nu mai sunt incriminate de legea penala.
Din data de 1 februarie 2015 avem un nou cod penal, unde articolul 225 mentionat de catre dvs. nu mai are corespondent.