Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi persoana cu handicap accentuat

as dori sa stiu daca exista vreo prevedere in vreun act normativ care sa oblige un Notar sa intocmeasca o procura notariala de reprezentare unei persoane cu handicap accentuat, imposibil de transportat.
Mentionez ca m am prezentat la un birou notarial cu solicitarea si mi s a spus ca trebuie vizita la domiciliu si ca nu au timp toata luna iunie.
Din punctul meu de vedere este clar o discriminare, deoarece o persoana sanatoasa care are nevoie de o procura se prezinta la notar si pe loc, sau in aceeasi zi, i se emite procura. In schimb, se pare ca daca o persoana cu dizabilitati solicita o procura, trebuie sa insiste prin reprezentanti trimisi sa caute ,,bunavointa" notarului si sa astepte ,,programare" la o data ulterioara, cand poate nu i mai este de trebuinta acea procura.

Va multumesc !
puteti incerca la alt notar ca sa va rezolvati problema in timp util.
Nu stiu daca facand plangere, concluzia va fi ca refuzul a fost nejustificat

Art. 73. - Raspunderea disciplinara a notarului public intervine pentru urmatoarele abateri:
q) refuzul nejustificat de a intocmi un act notarial in afara sediului biroului notarial, iar in cazuri temeinic justificate, si in afara programului normal de lucru;

Art. 74. -
(1) Actiunea disciplinara se exercita de ministrul justitiei, de presedintele Uniunii sau de Colegiul director al Camerei si se judeca de Consiliul de disciplina din cadrul Uniunii.
Art. 76. -
(1) Sanctiunile disciplinare se aplica in raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarsite si sunt urmatoarele:
a) avertisment scris;
b) amenda de la 5.000 lei la 40.000 lei;
www.avocatnet.ro/content/art...