Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Buna seara,

Doresc sa vand un teren si am gasit cumparator. Plata se va face prin banca.

Intrebarea mea este care ar fi cea mai sigura modatitate de a face actele. Din ce am discutat cu cumparatorul, se poate face doar un contractul de vanzare-cumparare in care sa se specifice o perioada in care banii trebuie sa ajunga in cont, altfel contractul e nul. Din cate stiu se poate face si un precontract unde sa se specifice conditii asemanatoare.

Care ar fi cea mai sigura modalitate?

Multumesc,
Puteti face actele la o banca, chemand acolo si Cumparatorul si un Notar, cu plata printr-un cont "escrow" (bani contra documente).