Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de reabilitare judecatoreasca admisa - termen ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de reabilitare judecatoreasca admisa - termen obtinere cazier

Buna seara.
In cat timp de la darea sentintei favorabile in cazul reabilitarii se poate elibera un cazier curat.
Va multumesc.
Sentinta prin care se solutioneaza cererea de reabilitare este supusa contestatiei in termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei.
Daca in acest interval de timp nu se formuleaza contestatie, sentinta va ramane definitiva.
Dupa ramanerea definitiva a hotararii, instanta dispune sa se faca mentiune despre hotararea pronuntata pe hotararea de condamnare si comunica un extras la hotararii Serviciului Cazier Judiciar care va scoate din evidenta pedeapsa aplicata prin hotararea prin care persoana a fost condamnata.

Art. 537 c. cproc.pen.
Menţiunile despre reabilitare
După rămânerea definitivă a hotărârii de reabilitare sau de anulare a acesteia, instanţa dispune să se facă menţiune despre aceasta pe hotărârea prin care s-a pronunţat condamnarea.

Art. 14 Legea 290/2004 republicata privind cazierul judiciar.
(1) Extrasele, comunicările şi celelalte acte prevăzute la art. 12 şi 13 se trimit unităţilor de poliţie competente potrivit art. 6 şi 7, în termen de cel mult 10 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare, a luării măsurii, pronunţării soluţiei sau săvârşirii faptului juridic ce trebuie luat în evidenţă.
..........................
ART. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
........................................
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;