Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de vanzare cumparare

in anul 1996 am cumparat de la socrii cu act de vanzare cumparare un imobil construit in anul 1994 si terenul aferent in suprafata de 300 mp.pe care era construita o mica fosa septica si un vc.
La acest moment sub impulsul unei reclamatii din partea unui cetatean primaria din localitate ma someaza sa le duc la primarie:proiectul si autorizatii de construire pentru imobilul si anexele cumparate precum si pentru fosa septica .va rog daca se poate sa-mi precizati care i-mi sunt obligatiile mele ca proprietar de imobil / constructii cumparate si daca primaria are acest drept .Eu am fost de buna credinta solicitarii lor si le-am prezentat autorizatiile de construire pentru casa si anexa gospodareasca si garaj ,acum vor proiectul pe care nu-l am ca nu mi l-a dat vanzatorul.Care sunt prevederile legale fata de aceasta situatie? Va multumesc
In Romania, constructiile definitive precum cladirile de locuit se edifica cu respectarea legislatiei in constructii: Certificat urbanism, Proiect tehnic faza AC, Autorizatie de construitre si Proces-verbal la terminarea lucrarilor.

Legislatie principala:
-LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - Republicare
-ORDONANTA Nr. 4 din 14 ianuarie 1994 pentru modificarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor
-LEGE nr. 453 din 18 iulie 2001 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor
-ORDIN nr. 1943 din 19 decembrie 2001 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare
-REGULAMENT din 14 iunie 1994 de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora
-LEGE nr. 10 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în constructii
-HOTĂRÂRE nr. 925 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor
-LEGEA Nr. 114 din 11 octombrie 1996 - Legea locuinţei
-HOTĂRÂRE nr. 766 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii

In prezentare spuneam ca eu sunt proprietar al imobilului in urma cumpararii ,in aceasta situatie in calitatea de proprietar trebuie sa posed toate cele :Certificat urbanism, Proiect tehnic faza AC, Autorizatie de construitre si Proces-verbal la terminarea lucrarilor? nu ar trebuii sa existe in arhiva primarii ,pai nu ei le-au emis?,pai nu ei si-au dat acordul prealabil de legalitate pentru a se putea efectua vanzarea respectiv cumpararea imobilului?