Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare privata (individuala) in complex
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare privata (individuala) in complex

Buna ziua
Am o intrebare legata de conditiile in care se pot bloca rotile in cazul unei parcari "neconforme". Mai exact, locuiesc intr-un ansamblu rezidential cu parcare subterana, parcare in care accesul se face pe baza unei cartele/telecomenzi. Problema apare deoarece mai exista si alte persoane care au facut rost de cartela de access, dar nu au loc de parcare cumparat, iar acestea parcheaza pe culoarele de acces in cazul fericit, sau pe locurile altora. Exista un regulament de ordine interioara in care se specifica ca acest lucru este interzis, semnat de fiecare propietar la cumpararea unui ap in bloc, iar in adunarea generala s-a hotarat sa se achizitioneze caracatite pentru a putea bloca rotile celor care parcheaza fara a avea loc (de exemplu se parcheaza in curbe, sau in dreptul hidrantilor). Intrebarile mele ar fi:
1. Ce trebuie facut pentru a putea trece la blocarea rotilor, ce atentionari sunt necesare si unde?
2. Este necesara contractarea unei firme specializate in asa ceva sau blocarea se poate executa de catre firma de paza, care este prezenta 24/24h in complex?
3. Se pot cere taxe pentru deblocare? Asta mai ales daca trebuie contractata o firma specializata
4. Nu in ulitmul rand, este legal acest lucru? Se poate ajunge la plata unor daune in eventualitatea unor procese?
Multumesc
adyboss a scris:

, iar in adunarea generala s-a hotarat sa se achizitioneze caracatite pentru a putea bloca rotile celor care parcheaza fara a avea loc

1. Ce trebuie facut pentru a putea trece la blocarea rotilor, ce atentionari sunt necesare si unde?
2. Este necesara contractarea unei firme specializate in asa ceva sau blocarea se poate executa de catre firma de paza, care este prezenta 24/24h in complex?
3. Se pot cere taxe pentru deblocare? Asta mai ales daca trebuie contractata o firma specializata
4. Nu in ulitmul rand, este legal acest lucru? Se poate ajunge la plata unor daune in eventualitatea unor procese?
Multumesc

Atentie sporita cu temeinicia si legalitatea restrictionarii dreptului de utilizare bun mobil proprietate privata prin aplicarea de "caracatite"
Blocarea autovehiculelor poate fi facuta numai de catre autoritatile statului
Asociatia de proprietari nu are competenta sa dispuna amendarea sau restrictionarea dreptului de utilizare bun mobil proprietate privata
Asociatia de proprietari ,in adunarea generala nu poate hotari masuri contrare legii
Dispozitiile art. 2 al H.G. 147/1992 cu privire la competenta politistilor locali de a bloca autovehiculele au fost abrogate inclusiv prin dispozitiile art. 216 din H.G. 1391/2006 care stabilesc competenta exclusiva a agentilor de politie pentru aplicarea acestei sanctiuni. - See more at: [ link extern ]

Poate nu stiti ca autoritatile statului (ma refer la Politie) nu au ce masuri sa ia pe o proprietate privata.
As prefera niste raspunsuri la subiecte, nu doar comentarii.
Eventual exemple din situatii asemanatoare.
Multumesc anticipat.
adyboss, utilizator