Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Creditare asociat prin banca >15.000 euro
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Creditare asociat prin banca >15.000 euro

In situatia in care un asociat imprumuta societatea cu o suma peste 15.000 euro in cont bancar sunt necesare ceva demersuri specifice /implicatii in relatia cu Oficiul National de Prevenire si Combatere a spalarii banilor? Multumesc.
Banca are obligatia sa anunte oficiul pentru spalarea banilor la orice tranzactie ce depaseste 10000 euro , deci nu e necesar sa faceti dv acest lucru , el va fi facut automat de banca. Ideea este ca aceasta aport de capital trebuie facut cu un scop si trebuie facut dintr-un alt cont , nu se pot depune cash , iar asociatul care face depunerea trebuie sa poata dovedi provenienta banilor. Firma trebuie sa aiba efectiv nevoie de aceasta suma nu trebuie sa fie doar o depunere " de forma " pentru a fi scosi de asociat dupa un timp si pentru a justifica mai tarziu asociatul de unde provin banii