Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum pot deduce benzina
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum pot deduce benzina

Buna ziua,

Eu am o firma mica de publicitate in cadrul careia atat eu cat si asociata mea suntem angajate pe functie de director avem doua masini luate in leasing pe firma si noi facem toata munca acestei firme incepand de la vizite clienti - adica vanzare pana la implementare campanii, care inplica drumuri in tara sau in oras cu masinile.
Intrebarile ar fi:
1. In aceasta situatie noi cum putem deduce benzina ? fara tva, ca acesta am inteles ca nu se poate deduce.
2. La masinile cumparate in leasing tva-ul se poate deduce? Dobanzile de la leasing se pot deduce?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Benzina nu puteti s-o deduceti , nu intra la exceptii .
Nici Tva -ul de la benzina nu poate fi dedus.
... pina la 01.01.2011...
Pentru ratele de leasing, tva-ul se deduce , mai putin tva-ul la val reziduala .
inginerie:-gasiti o firma similara si efectuati una pentru cealalta transport...
Parerea mea este ca , daca faceti dovada clara a desfasurarii activitatii respective prin inscrierea in domeniul de activitate , demonstrati venituri din activitatile respective (facturi emise cu prestari de servicii si aici intra :transport , curierat , distributie marfa) , atunci va incadrati in vehiculele utilizate exclusiv pentru interventie , reparatii , curierat....si deduceti TVAul
In ceea ce priveste celalalte aspecte sunt de acord cu dna Magda.
Mult succes ,
Buna ziua, am o firma cu doi administratori, care are ca obiect de activitate -exploatare forestiera- dar se ocupa si cu transport de marfa. Pe societate sunt 4 masini mici, un tir si utilajele care le foloseste pentru exploatare
Intrebarea mea ar fi:
1. In aceasta situatie, putem deduce tva pentru combustibil ?Cheltuiala cu combustibilul este deductibila ?
Va multumesc anticipat pentru rasuns.
anuks a scris:

Buna ziua, am o firma cu doi administratori, care are ca obiect de activitate -exploatare forestiera- dar se ocupa si cu transport de marfa. Pe societate sunt 4 masini mici, un tir si utilajele care le foloseste pentru exploatare
Intrebarea mea ar fi:
1. In aceasta situatie, putem deduce tva pentru combustibil ?Cheltuiala cu combustibilul este deductibila ?
Va multumesc anticipat pentru rasuns.

Ce intelegem prin 4 masini mici si de catre cine sunt folosite?....
pentru tir si utilaje se deduce cheltuiala cu combustibilul , inclusiv TVAul aferent .