Forum Discuţii juridice Executare silită Credit bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Credit bancar

Buna ziua! Am si eu o intrebare .... am un credit de nevoi personale pe care din pacate, o perioada de timp neavand un loc de munca nu am mai putut sa il achit. Pt acest credit am 2 giranti, parintii mei. in acest moment, deoarece nu am putut platii, am fost data catre un birou de executori judecatoresti si ni se opreste atat mie cat si parintilor mei 30% din salariu, deci proprire. As dori sa stiu daca se poate face in asa fel incat parintilor mei sa nu le mai fie opriti acesti bani ( mama sufera de cancer si e in metastaza de gradul IV ) parintilor mei, ci mie.
Este posibil asa ceva, as putea face intr-un fel?
Se impunea ca in termen de maxim 15 zile de la instituirea primei popriri, sa faceti contestatie la executare la Judecatoria de care apartineti, si doar un judecator putea stabili daca executarea silita se desfasoara in conditii legale. Daca au trecut mai multe de 15 zile de la prima poprire, din pacate nu mai puteti face contestatie la aceasta executare silita.
Am inteles, dar nu exista nicio cale prin care sa nu le fie parintilor mei opriti acesti bani? Oricum suma care se aduna din aceste propriri este mai mare decat era rata lunara.