avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotul vrea sa inainteze actiune de divort
casatoria are aprox 1 an, nu exista bunuri comune, copii , etc
-ce costuri implica?
-in cat timp se desface casatoria?
-daca sotia nu se prezinta si nu e de acord cu desfacerea casatoriei ce se intampla?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:40, 10 Iunie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Daca sotul care invoca divortul are motive dovedite, atunci se aplica proverbul "Dragoste cu de-a sila nu se poate" si se pronunta divortul oricum.
Mai simplu spus, daca un avocat redacteaza actiunea de divort, sunt slabe sanse sa nu fie admisa.
Totusi, depinde de motivele pentru care se opune celalalt sot divortului, desi mira-m-as sa duca la alt deznodamant.
Divortul poate costa de la 100 de lei la... nu stiu, fara numar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere actiune de divort cernatvioleta cernatvioleta daca sotul meu a cerut desfacerea casatoriei si a afirmat ca nu au rezultat copii minori in urma casatoriei, eu pot cere respingerea actiunii daca la acea ... (vezi toată discuția)
Divort nelugigi nelugigi As dori sa stiu si eu daca se poate in cazul unui divort in care una din parti nu este de acord cu acest divort, nu sunt copii in casatorie, nici alte bunuri ... (vezi toată discuția)
Divort, procedura ContSters205298 ContSters205298 Primii pasi in divortul intentat de sotie, fara acordul sotului,avand un copil minor. (vezi toată discuția)