avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot iesi din tara cu masina inmatriculata pe numele ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot iesi din tara cu masina inmatriculata pe numele tatalui ?

Buna ziua,

Problema ar fi urmatoarea : masina este inmatriculata pe numele tatalui meu (este masina mea, dar .... asigurari mai mici :) ) si vreau sa merg in Grecia in iulie. Ce acte imi trebuie, in afara de actele autoturismului (procura, comodat .... ?) pentru a putea circula in afara tarii (Serbia , Macedonia , Grecia) si a nu avea probleme cu politia in respectivele tari ?

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 18:37, 11 Iunie 2015
Talonul cu itp-ul valabil, asigurarea RCA, permisul si pasaportul, puteti suna si la politia de frontiera pentru mai multa siguranta.
patrascu razvan a scris:

Talonul cu itp-ul valabil, asigurarea RCA, permisul si pasaportul, puteti suna si la politia de frontiera pentru mai multa siguranta.


Multumesc frumos pentru raspuns , dar eu ma refeream la altceva . Am specificat , in afara de actele autoturismului.
aveti nevoie de imputernicire notariala din partea tatalui sa conduceti masina in afara tarii
Gasiti raspunsul politiei de frontiera aici
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/www/article...

Faceti o copie si o pastrati in torpedou.;)
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2015
cyan, moderator
aurelian21 a scris:

patrascu razvan a scris:

Talonul cu itp-ul valabil, asigurarea RCA, permisul si pasaportul, puteti suna si la politia de frontiera pentru mai multa siguranta.


Multumesc frumos pentru raspuns , dar eu ma refeream la altceva . Am specificat , in afara de actele autoturismului.


Am inteles intrebarea dvs si v-am raspuns punctual de ce aveti nevoie cand parasiti tara.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2015
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Alte discuții în legătură

Acte pentru iesirea din tara cu masina inmatriculata pe alt nume m09 m09 voi pleca in concediu cu masina mamei mele. Traseul trece prin Bulgaria, Serbia, Macedonia, Grecia. Ce acte trebuie sa am? (vezi toată discuția)
Iesire cu masina din tara Miha111 Miha111 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie cu privire la urmatoarea situatie: urmeaza sa calatoresc in Grecia (pentru o perioada de 0 saptamana) cu ... (vezi toată discuția)
Pot iesi din tara cu masina fara contract de comodat sau procura? CFlorin1 CFlorin1 Buna ziua. As dori sa plec la Roma saptamana aceasta. Masina nu este a mea, ci a unui prieten, pot iesi din tara fara procura sau contract de comodat? (vezi toată discuția)