Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sustragere banii din firma!!!!(ce acte trebuiesc ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sustragere banii din firma!!!!(ce acte trebuiesc intocmite..cum ne putem recupera banii>>)

Angajatul a sustras 6000 lei de la firma (este agent de vanzari)
Ce acte trebuiesc facute ca sa ne putem recupera banii.
Firma vrea sa faca o decizie in care sa se specifice ca 50% din salariu i se imputa in fiecare luna plus 50% din comisionul din vanzari pe cateva luni pana cand ne recuperam suma ,.
Care sunt optiunile noastre ca societate?
Cum trebuie sa arate raportul pe care trebuie sa-l facem...sau ce decizie trebuie sa facem in care sa prevedem faptul ca angajatului i se va imputa timp de cateva luni jumatate din salariu.Angajatul are un salariu de 1600 lei .
Va rog raspuns cat mai urgent!
Este clar abatere disciplinara, asta daca este specificat acest lucru in CCM sau regulamentul intern. Se face cercetare disciplinara in baza unui raport constatator, convocare, intalnirea cu angajatul in cauza, pv al intalnirii si apoi emiterea deciziei de sanctionare cu penalizarea aferenta. Atentie! nu puteti opri in baza deciziei de santionare mai mult din jumatate din salariul net lunar, ii veti opri esalonat maxim 50% din net.
Un sfat util: respectati exact procedura de cercetare disciplinara pt a nu avea probleme ulterior.
anca55 a scris:

Este clar abatere disciplinara, asta daca este specificat acest lucru in CCM sau regulamentul intern. Se face cercetare disciplinara in baza unui raport constatator, convocare, intalnirea cu angajatul in cauza, pv al intalnirii si apoi emiterea deciziei de sanctionare cu penalizarea aferenta. Atentie! nu puteti opri in baza deciziei de santionare mai mult din jumatate din salariul net lunar, ii veti opri esalonat maxim 50% din net.
Un sfat util: respectati exact procedura de cercetare disciplinara pt a nu avea probleme ulterior.

Vrem sa ii oprim 50% din salariu net pe luna si 50% din comisionul pe care il are ......ca agent vanzari.Asta pentru cateva luni pana se vor restitui toti cei 6000 lei.E ok sa scriu asta in decizie?
In decizia de sanctionare trebuie sa introduc si acelo termen de constatare al ei de 30 de zile...Aveti cumva o decizie un exemplu sa mi-l trimiteti prin mail sau aici la documente utile M-ar ajuta f mult...
Procesul verbal cum ar trebui sa arate?
Va multumesc tare mult si astept raspunsul dvs!mailul meu corina.trandafir@yahoo.com
1.Nu exista decizie de impunere(este ilegal).
2. Cercetarea prealabila trebuie respectata cu strictete, iar prin raport, Comisia poate propune luarea de masuri sanctionatorii, inclusiv angajarea raspunderii patrimoniale, eventual penale a angajatului.
3.Decizia de sanctionare a salariatului trebuie sa aiba in vedere sanctiunile prevazute de Codul Muncii.
4. Recuperarea prejudiciului se poate face fie in urma unui litigiu de munca, fie in urma unei plangeri penale, fie pe baza unui angajament de plata in forma autentica prin care salariatul se4 obliga, in mod voluntar sa achite la caseria unitatiii lunar o suma de bani.
pe durata cercetarii disciplinare ...........referat convocare proces verbal salariatul trebuie sa aiba cim-ul suspendat?
Ce articol trec in decizia de suspendare ....si va trebui semnata si de angajat de luare la cunostiinta>?
Gasiti documente utile la resurse www.avocatnet.ro/content/con... .

Dvs. hotarati daca ii suspendati CIM pe perioada cercetarii disciplinare.
Cititi si sfaturile de mai sus ale lui gabescu!