Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine are dreptate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine are dreptate?

buna ziua!

am si eu o nedumerire si anume:

trebuie sa se faca o expertiza in constructii
la data stabilita de expert m-am prezentat eu in calitate de reclamanta + cu procura si pentru unchiul care el este
proprietarul de drept al imobilului la care se face expertiza precum si parte in dosar
si normal..paratul
problema e urmatoarea:
cand sa se faca expertiza paratul a spus ca nu ma lasa sa intru in imobilul la care se face expertiza deoarece accesul se face prin imobilul paratului
si ca numai sa vina proprietarul ca pe el il lasa.
se poate asa ceva? sa se opuna sa nu pot sa intru sa vad ce face expertul acolo?
mentionez ca sunt si parte in dosar precum si cu procura de la unchiul sa il reprezint.
in situatia aceasta mai este necesara prezenta unchiului?

paratii sunt foarte recalcitranti si unchiul meu nu mai vrea sa ii mai vada.

*** acuma expertul spune ca eu as fi in regula sa pot intra dar daca paratul nu ma lasa?!! plus de asta expertul nu face expertiza daca nu sunt cel putin cate o persoana din ambele "tabere" deoarece ar putea fi expertiza nula pe urma
*** paratul spune ca nu ma lasa pe mine sa intru decat pe unchiul care este proprietar
*** am luat legatura cu un avocat, avocatul spune ca se poate face expertiza si fara mine (adica nicio parte dintre reclamanti) si ca expertul poate sa consemneze ca nu m-a lasat paratul sa fu de fata la expertiza (mi se pare absurd??!!)

este posibil asa ceva? nu mai stiu ce sa mai fac.
il poate obliga cumva instanta pe parat sa ma lase sa intru in imobilul unchiului meu care accesul se face prin imobilul tocmai al paratilor?

multumesc frumos.
o zi buna tuturor!

cand va depune expertiza trebuie sa se mentioneze ca nu ati fost lasata sa intrati.
pe viitor, daca aveti procura in acest sens, puteti sa va adresati politiei cu o sesizare impotriva celor care va impiedica accesul in locuinta. pt. unchiul dvs este o tulburare a posesiei si o ingradire a exercitarii dreptului de proprietate.
tot cu politia ii veti calma.
deocamdata, cautati sa treceti cu vederea si sa faca expertul lucrarea in care sa mentioneze ce s-a intamplat.
inca o data veti putea demonstra reaua credinta a paratilor.

av.m.vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat
este de fapt o evacuare a paratilor din imobilul unchiului insa au facut o cerere reconventionala
cu privire la niste reparatii facute acolo in perioada cat a fost in posesia dansilor
cu drept de retentie
deci...si daca m-as duce la politie nu ar rezolva nimic deoarece vor veni cu treaba asta
ca suntem in proces si ca pana la terminarea procesului mai este.

dar revenind la problema de mai sus: chiar nu se poate cere instantatei sa-l oblige sa ma lase sa intru ca sa se faca expertiza eu fiind si parte in dosar si avand si procura de la unchiul? trebuie neaparat unchiul sa se prezinte daca nu vrea? sunt eu de fata dar paratul nu vrea sa ma lase sa intru deoarece accesul la o parte din imobilul unchiului de face efectiv prin propritatea paratilor.
poate sa faca expertul expertiza fara ca una din parti sa fie de fata??!!:O
expertul trebuie sa mentuioneze ca ati fost prrezenta la locul expertizei inhsa nu ati fost lasata sa intrati in imobil.Lasati apoi expertul sa-si faca meseria.Oricum d-lui trebuie sa masoare, sa vizualizeze, sa fptopgrafieze etc.Nu este tinut de prezenta partilor si de ajutorul acestora.