Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

microintreprindere

Buna ziua
Am o societate , microintreprindere. pe trim I am platit impozit aferent in suma de 1200 lei.
Acum cum procedez cu impozitul forfetar. Se tine cont de ce am platit pe trim I sau nu?
Va rog sa imi dati un raspuns cat mai explicit.
Va multumesc
Suma achitata pe trimestrul I nu ati platit-o in contul impozitului forfetar deoarece OUG 34/2009 a intrat in vigoare la data de 01.05.2009.
Codul fiscal:
Impozit minim
Art. 18. — (1) Contribuabilii care desfasoara activitati de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizeaza aceste venituri în baza unui contract de asociere, si în cazul carora impozitul pe profit datorat pentru activitatile prevazute în acest articol este mai mic decat 5% din veniturile respective sunt obligati la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri înregistrate.
(2) Contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1),la art. 13 lit. c)—e) si la art. 15 si 38, În cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3), sunt obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume.
(3) Pentru aplicarea prevederilor alin. (2), sumele corespunzatoare impozitului minim, stabilite în functie de veniturile totale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, sunt urmatoarele:

Venituri totale anuale (lei) Impozit minim anual (lei)
0—52.000 2.200
52.001—215.000 4.300
215.001—430.000 6.500
430.001—4.300.000 8.600
4.300.001—21.500.000 11.000
21.500.001—129.000.000 22.000
Peste 129.000.001 43.000
(4) Pentru încadrarea în transa de venituri totale prevazuta la alin. (3), se iau în calcul veniturile totale, obtinute din orice sursa, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:
a) veniturile din variatia stocurilor;
b) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentand cota-parte a subvenţiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementarilor legale;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale;
f) veniturile realizate din despagubiri de la societaţile de asigurare;
g) veniturile prevazute la art. 20 lit. d).
Norme metodologice:
111. Contribuabilii mentionati la art. 18 alin. (2) din Codul fiscal, la determinarea impozitului datorat, vor avea în vedere urmatoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului/anului, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în transa de venituri totale anuale prevazuta la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în functie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevazute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim anual/trimestrial datorat corespunzator transei de venituri totale anuale, determinata potrivit lit. b);
d) compararea impozitului pe profit trimestrial/anual cu impozitul minim trimestrial/anual si plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.
Pentru trimestrul 2 veti avea de plata maximul intre:
- impozitul minim corespunzator cifrei de afaceri inregistrata in 2008 pentru 2 luni (impozit minim*2/12)
- impozitul pe venitul microintreprinderilor calculat pentru veniturile din trimestrul 2 (3%)

Spre exemplu, daca in anul 2008 ati avut cifra de afaceri intre 0 si 52.000 RON, valoarea impozitului minim conform legii este de 2200 RON. Pentru T2 impozitul minim va fi de 367 RON, iar pentru T3 si T4 de 550 RON. Suma de 367 RON se compara cu impozitul pe venitul microintreprinderilor (3%). Daca cifra de afaceri pe T2 este peste 12233 RON (impozit aferent 367 RON) atunci platiti impozitul de 3%, daca este sub 12233 RON atunci platiti impozitul minim de 367 RON.