Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt intre soti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt intre soti

Sotia mea a infiintat o firma in care ea era asociat unic, in timp ce eram casatoriti. Anul trecut a vandut firma. Eu am intentat recent actiune de divort. Nu trebuia sa-mi ceara si mie acordul pentru vanzarea firmei? Este inselaciune si furt intre soti?...pot s-o dau in penal? Ea spune ca firma e facuta din banii ei si ca a adus mult mai multi bani ca mine. E adevarat, dar am vreo sansa sa obtin ceva din firma?
Eu zic ca nu este furt.
Era asociat unic si a facut ce a vrut cu partile sociale. Banii pe care i-a luat urmeaza sa intre la partaj daca nu i-ati cheltuit.
SRL-ul infiintat in timpul casatoriei este un bun comun imobil,mai mult cititi Decizia nr.178/1992 CSJ,Decizia nr.627/2001 CA Brasov,Decizia nr.29/R/2005
Nu e chiar asa...

e o problema controversata cu solutii diferite

spre exemplu:
"Referitor la suma de bani cu titlu de sulta cuvenita sotului neasociat in cadrul divortului, unele instante au apreciat ca bunurile apartinand societatii comerciale nu pot constitui obiect al impartelii daca doar unul din ei este actionar (dec.civ.nr.8/1997- C.Ap.Bacau). Alte instante au considerat ca actiunile pot fi partajate ca orice alt bun comun si ca fac parte din masa bunurilor devalmase, insa cu aplicabilitatea dispozitiilor din materia societatilor comerciale; astfel, instanta a stabilit ca partile sociale la S.R.L., S.C.S., si S.N.C., desi sunt bunuri comune, nu pot fi atribuite sotului neasociat, urmand ca el sa primeasca sulta, luandu-se in calcul valoarea patrimoniului societatii comerciale si rezultatele economice financiare stabilite prin expertiza, pe cand actiunile societatilor de capitaluri pot fi atribuite si sotului neasociat(dec.civ.nr.8292/1999- C.Ap.Craiova)"
sensiblues a scris:

Anul trecut a vandut firma. Eu am intentat recent actiune de divort.

Cum s-a spus mai sus. A vandut firma cu mult inainte de divort. Ideea este daca putea sa o vanda fara acordul sotului atunci cand erau casatoriti.
Eu zic ca da.
Probabil am citit printre randuri.
Yep. si eu zic ca putea fara nicio problema