Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Informatii credite sot
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Informatii credite sot

Buna ziua, in speranta ca scriu in topicul corect, as dori dacase poate o parere avizata referitor la ...

Sotia mea a fost la "O BANCA" cerand acordarea unui card de cumparaturi iar in etapa urmatoare un card cu descoperire "overdraft". Toata bune si frumoase, toate actele buna si la zi, pana in momentul introducerii datelor la ei in "retea", de unde am rezultat ca am eu, deja credite in valoare de 3100 RON (perfect adevarat si cu ele la zi), doar ca aceste credite sunt la alta banca. Din cate cunosc eu, singura "entitate" care se ocupa cu prelucrarea acestor date este Birou de Credit S.A., unde, in Decizia 105/2007 a Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, dupa care lucreaza ei, la articolul 8(1), spune ca:
"Art. 8. - (1) Datele cu caracter personal ale solicitanţilor de credit se transmit către sistemele de
evidenţă de tipul birourilor de credit numai cu acordul scris al persoanei vizate, obţinut de participanţi la
data depunerii cererii de credit."
Personal, nu am semnat nici un acord pentru a-mi fi verificate creditele curente sau alte informatii.

Intrebarile mele sunt:
Exista un alt mecanism prin care o banca poate afla valoare creditelor unei persoane de la alte banci in afara "Biroului de Credit SA"?
In cazul in care raspunsul este nu, fara acordul scris al meu, cine poate accesa datele mele personale stocate de biroul de credit SA si in baza a ce ?

Multumesc pentru raspunsurile acordate,

Cu respect
Este vorba despre conditiile interne/procedura interna a bancii, de acordare a creditelor.
Vedeti aici:
[ link extern ]

Recomandarea mea este sa va adresati cu o sesizare la OPC.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat