avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Informatii credite sot
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Informatii credite sot

Buna ziua, in speranta ca scriu in topicul corect, as dori dacase poate o parere avizata referitor la ...

Sotia mea a fost la "O BANCA" cerand acordarea unui card de cumparaturi iar in etapa urmatoare un card cu descoperire "overdraft". Toata bune si frumoase, toate actele buna si la zi, pana in momentul introducerii datelor la ei in "retea", de unde am rezultat ca am eu, deja credite in valoare de 3100 RON (perfect adevarat si cu ele la zi), doar ca aceste credite sunt la alta banca. Din cate cunosc eu, singura "entitate" care se ocupa cu prelucrarea acestor date este Birou de Credit S.A., unde, in Decizia 105/2007 a Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, dupa care lucreaza ei, la articolul 8(1), spune ca:
"Art. 8. - (1) Datele cu caracter personal ale solicitanţilor de credit se transmit către sistemele de
evidenţă de tipul birourilor de credit numai cu acordul scris al persoanei vizate, obţinut de participanţi la
data depunerii cererii de credit."
Personal, nu am semnat nici un acord pentru a-mi fi verificate creditele curente sau alte informatii.

Intrebarile mele sunt:
Exista un alt mecanism prin care o banca poate afla valoare creditelor unei persoane de la alte banci in afara "Biroului de Credit SA"?
In cazul in care raspunsul este nu, fara acordul scris al meu, cine poate accesa datele mele personale stocate de biroul de credit SA si in baza a ce ?

Multumesc pentru raspunsurile acordate,

Cu respect
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 09:54, 5 Iulie 2009
Este vorba despre conditiile interne/procedura interna a bancii, de acordare a creditelor.
Vedeti aici:
[ link extern ]

Recomandarea mea este sa va adresati cu o sesizare la OPC.
Ultima modificare: Duminică, 5 Iulie 2009
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am ajuns in biroul de credite din cauza unui card de debit aldoiu_cristina aldoiu_cristina In perioada studentiei am fost nevoita sa imi fac un card la o anumita banca. Problema este ca din comisioane m-au trimis in biroul de credite. Acum vreau sa ... (vezi toată discuția)
Biroul de credit ContSters332562 ContSters332562 Sunt in Biroul de Credit, datorita unor intarzieri de plata. La inceputul acestui an am achitat in integralitate restanta la banca. Cum pot fi sters din Biroul ... (vezi toată discuția)
Baza de date cocut21 cocut21 salut, in 2007am facut un credit la bcr in care aveam rata de 200euro...am platit pana la inceputu anului 2010 dp care nu am mai platit,in fine am ajuns la ... (vezi toată discuția)