avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare costuri din executare silită
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare costuri din executare silită

În data de 03.06, secţia I-A civilă a Tribunalului Timiş a întocmit minuta Deciziei nr.580/A/03.06.2015 pronunţată în dosarul nr.19369/325/2014. Pe scurt :
Am fost executaţi silit, eu şi tatăl meu la cererea vecinului. Am introdus acţiune în instanţă : prima = contestaţie la executare; a doua = suspendare executare silită. Judecătoria ne-a respins ambele cereri.
Am declarat apel la Tribunal .
"Tip de soluţie : schimbat total.
Solutia pe scurt :
Admite apelul declarat de contestatorii apelanţi Vica Mircea şi Vica Gheorghe împotriva sentinţei civile nr.1597/30.10.2014 pronunţată de Judecătoria Timişoara în dosar nr.19369/325/2014, în contradictoriu cu intimatul Gomboş Petre-Pompiliu.
Schimbă sentinţa civilă atacată în sensul că admite în parte contestaţia la executare silită.
Dispune anularea parţială a actelor de executare silită efectuate în dosar execuţional nr.231/ex/2014 al executorului judecătoresc Damian Kleinsz Nicolae Vasile din cadrul Societăţii civile profesionale de executori judecătoreşti Matei & Asociaţii, constând în popririle înfiinţate şi executate asupra veniturilor reclamanţilor, respectiv în limita cotei de 1 din întreaga sumă stabilită cu titlu de cheltuieli aferente executării silite, constatând că ambele părţi cu interese contrare în cauză suportă în mod egal cheltuielile de executare silită.
Obligă intimatul la plata către apelanţii contestatori a cheltuielilor de judecată în sumă de 1500 lei aferente primei faze a judecăţii, reprezentând onorariu avocaţial.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea minutei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei azi, 03.06.2015.

Document: Hotarâre 580/2015 03.06.2015"

Cheltuielile de până acum :
3.037,20 lei + 265,36 lei + 248 lei = 3.550,56 lei EXECUTOR;
207,20 lei taxă timbru Judecătorie;
603,60 lei taxă timbru Tribunal;
1.000 lei onorariu apărător;
1.000 lei cauţiunea la Judecătorie
Total = 6.361,36 lei.

Dacă aţi avut răbdare să parcurgeţi acest text cât se poate de adevărat, vă rog să mă ajutaţi şi să-mi spuneţi care sunt sumele pe care le pot recupera, de la cine şi prin ce mod :
Am înţeles că suma de 1.000 lei reprezentând cauţiunea o primesc după ce fac o cerere către Judecătorie la care ataşez Hotărârea civilă pronunţată de Judecătorie şi Decizia pronunţată de trbunal.
Nu înţeleg cum a fost calculată suma pe care intimatul trebuie să ne-o restituie (1.500 lei aferente primei faze a judecăţii, reprezentând onorariu avocaţial) deorece onorariul avocatului a fost de numai 1.000 lei.
De la executor trebuie să primesc jumătate din suma de 3.550,56 lei ? Este suficient să-i înaintez o cerere şi o copie după minută sau trebuie să-i dau Decizia ?
Cum recuperez cele 2 taxe de timbru (Judecătorie ţşi Tribunal ) ?
Vă mulţumesc mult pentru răbdare şi anticipat pentru răspuns.

Alte discuții în legătură

Recuperare cautiune vicamircea vicamircea Am o hotarare civila data deTribunal in care mi s-a admis in parte contestatia la executarea silita. S-a dispus anularea partiala a actelor de executare ... (vezi toată discuția)
Interpretare soluție cod civil....mai băbește b_mario77 b_mario77 Tip solutie: Respinge plângerea Solutia pe scurt: Respinge excepţia tardivităţii formulării cererii de reexaminare împotriva Încheierii nr. ... (vezi toată discuția)
Complet: c3 amânat tip solutie: admite in parte cererea solutia ... yohann.ro yohann.ro Complet: C3 amânat Tip solutie: Admite in parte cererea Solutia pe scurt: Dosar nr........................................................ Hotărâre Admite ... (vezi toată discuția)