avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de handicap

Buna seara.Tatal meu are varsta de 75 ani si este pensionar de drept cu retrib de 1500.Acum patru luni a avut devieri de comportament in urma carora fam a reusit sa ii fac un control medical cu investigatii si internari in urma caruia s-a stabilit ca are dementa severa alzheimer.in urma acestor investigatii i s-a facut dosr pentru stabilirea gradului de handicap si retributie.a fost la evaluare si trimis la comisia de handicap care a stabilit urmatoarele;ca se incadreaza la handicap mediu grad 3 si cu o retributie de 39 lei si medicamente gratuit.Va rog dati-ne si noua mai multe detalii si lamuriri in leg cu pensia de ce atit de putin si de ce nu i-au aprobat insotitor din moment ce acele certificate medicale dovedesc diagnosticul destul de clar dementa severa grava alzheimer si medicul si psihologul au zis ca nu se pune problema ca nu ii vor da pensie lucru care nu sa intimplat.La comisie mamei nu i-au dat voie sa intre sau mai bine zis nu a fost intrebata .Are dreptul la contestatie dar ce sa conteste cand ia nu stie absolut nimic ce au decis si cum au considerat ca nu are nevoie de insotitor si nici de retributie ca,39 lei nu inseamna pensie sa fim seriosi.Unde cu cine sa vorbim sa intrebam cum au stabilit ce au stabilit s.a.m,d,Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:02, 23 Iunie 2015
1-Suma acordata reprezinta indemnizatie de handicap si nu pensie
2-Concluziile comisiei de expertiza medicala sunt consemnate in certificatul de incadrare in grad de handicap
3-Aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva concluziilor comisiei locale de expertiza persoane cu handicap la comisia superioara de expertiza medicala persoane cu handicap

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap baciu rodica baciu rodica Buna ziua, Tatal meu are diagnosticul de DEMENTA IN BOALA ALZHEIMER CU DEBUT TARDIV MMS - 22 PCT, si as vrea sa stiu daca cu acest diagnostic ar avea ... (vezi toată discuția)
Incadrare grad de handicap armo armo va rog sa-mi spuneti daca diagnosticul: -dementa mixta vasculara si senila -SD pseudobulbar cu deteriorare cognitiva severa HTA st ii -hipoacuzie severa ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la grad de handicap? sanciopancio sanciopancio cu hipoacuzie mixta severa us si hipoacuzie neurosenzoriala ud,glaucom cu unghi deschis,retinopatie diabetica neproliferativa ,diabet zaharat insulino ... (vezi toată discuția)