Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare grad de handicap

va rog sa-mi spuneti daca diagnosticul:
-dementa mixta vasculara si senila
-SD pseudobulbar cu deteriorare cognitiva severa HTA st ii
-hipoacuzie severa bilateral (aparat auditiv)
-sechele AVC ischemic ( 3 accidente vasculare)
(am citat dupa diagnosticul scris de medic - este vorba de o singura persoana ) se incadreaza la grad de handicap si daca persoana care o ingrijeste poate primi indemnizatie de insotitor si in ce conditii.
Numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap este autorizata si competenta sa verifice documentele medicale,eventual sa solicite investigatii suplimentare,astfel incat la final sa concluzioneze daca solicitantul detine afectiuni incadrate in normativul de acordare de grad de handicap