avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap

Buna ziua,

Tatal meu are diagnosticul de DEMENTA IN BOALA ALZHEIMER CU DEBUT TARDIV MMS - 22 PCT, si as vrea sa stiu daca cu acest diagnostic ar avea dreptul la o pensie de handicap si in ce grad.
Mai mentionez faptul ca are varsta de 80 ani.

Multumesc mult pentru raspuns,

Rodica
Cel mai recent răspuns: Hawa , utilizator 02:58, 5 Februarie 2024
In baza documentelor medicale solicitati serviciului specializat din primarie sau direct comisiei de expertiza medicala persoane cu dizabilitati adulti,o expertiza medicala a tatalui dvs,in urma careia autoritatea in drept se va pronunta si va emite documentele aferente,in baza carora eventual acesta va putea beneficia de facilitatile L nr 448/2006 republicata
boala alzheimer este un diagnostic cu care care se incadreaza in grad de handicap. consultul psihologic, respectiv mms sub 10 pct este pentru incadrarea in grad de handicap cu asistent personal. la punctajul pe care il are tatal dvs se incadreaza la accentuat, dar specific ESTE NECESARA ATASAREA LA ACTELE MEDICALE A UNEI INVESTIGATII CT-COMPUTER TOMOGRAF- SI INTRUNIREA UNUI PUNCTAJ PE CARE IL RELEVA ANCHETA SOCIALA DIN PUNCT DE VEDERE AL AUTOSERVIRII SI STABILIREA GRADULUI DE DEPENDENTA. ORICUM SE INCADREAZA IN GRAD DE HANDICAP, CU EXACTITATE GRADUL CARE I SE ACORDA TINE SI SE STIE DUPA ANALIZA TUTUROR ACTELOR PE CARE VI LE-AM SPUS.Cu mult drag si multa sanatate. MRL
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2012
mrl, utilizator
Buna seara
Tatal meu in virsta de 80 de ani sufera de boala Alzheimer in stadiul grav fara insotitor,ce drepturi de ajutor social ar avea daca nu este trecut cu ingrijitor? Luna,aceasta se prezinta din nou la comisie dar starea sa agravat mult in ultimele 12 luni, daca ar primi cu ingrijitor ,ar avea dreptul Sora mea sa primeasca acei Bani fara sa o afecteze invre un fel ? Deoarece ea are un servici ,dar totodata se ingrijeste si de dumnealui
Va multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Boala alzheimer - incadrare in grad de handicap ani.nastase ani.nastase poate un bolnav de alzhaimer sa beneficieze de indemnizatie de handicap,fiind depistata boala recent diagnosticul fiind de , dementa alzhamer faza usoara ... (vezi toată discuția)
Incadrare grad de handicap armo armo va rog sa-mi spuneti daca diagnosticul: -dementa mixta vasculara si senila -SD pseudobulbar cu deteriorare cognitiva severa HTA st ii -hipoacuzie severa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap consuela_moraru consuela_moraru Buna seara.Tatal meu are varsta de 75 ani si este pensionar de drept cu retrib de 1500.Acum patru luni a avut devieri de comportament in urma carora fam a ... (vezi toată discuția)