Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colaborare/prestare servicii persoana fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colaborare/prestare servicii persoana fizica

Buna ziua.
Sunt in cautarea unor raspunsuri pentru urmatoarea situatie.
Recent am absolvit un curs de responsabil de mediu si am fost abordat de o firma pentru un contract de colaborare.
Nu stiu care sunt optiunile.
Precize ca:
1. sunt persoana fizica neautorizata
2. ce fel de contract e recemonadat sa inchei?-> conventie civila, contract de colaborare sau sa ma "angajez" la un pfa si firma sa faca contractul cu pfaul respectiv iar eu sa prestez in numele pfa?
rog ceva lamuriri.
multumesc anticipat pt raspunsuri.
Conventia civila are aceeasi conotatie juridica ca si un contract de colaborare sau contract de prestari servicii.
Acestea se pot incheia cu persoane fizice neautorizate numai pentru activitati cu caracter ocazional.

Pentru activitati cu caracter permanent se pot incheia cu PFA, I.I. etc.
Multumesc de raspuns. Tot nu imi este clar ce insemana sintagma"activitati cu caracter ocazional."- adica ceea ce as presta eu ce fel de activitate este? ce caracter are?