Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Hotararile definitive admise de CEDO.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Hotararile definitive admise de CEDO.

Doresc sa inteleg mai bine despre care hotarari / decizii definitive date de instantele din Romania pot fi admise de catre CEDO, pentru ca citind prin regulamentul de la CEDO, am gasit urmatoarea afirmatie:

ARTICOLUL 35
Condiţiile de admisibilitate
1. Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne, aşa cum se înţelege din principiile de drept internaţional general recunoscute, şi într-un termen de 6 luni începând cu data deciziei interne definitive.

Examinand regulamentul de la CEDO, suntem informati ca trebuie sa epuizam toate caile de recurs interne. In felul acesta, o decizie/ hotarare definitiva data de o instanta fie ea la judecatorie sau tribunal, decizie definitiva data pe fond sau la camera preliminara, mai poate fi atacata la instantele superioare cu apel / recurs la Curtea de Apel sau la ICCJ? Sau trebuie direct atacata la CEDO?

Spre exemplu:
Instanta Judecatoriei a respins plangerea ca nefondata printr-o hotarare definitiva.
Aceasta hotarare definitiva data de judecatorul de la instanta Judecatoriei, mai poate fi atacata cu apel sau recurs la instantele superioare (Tribunal, Curtea de Apel sau ICCJ) ?
Sau hotararea definitiva data de judecatorul de lainstanta Judecatoriei trebuie atacata direct la CEDO?

Stimat forumist,

În primul rând, ce ați citit dvs nu este prevăzut de Regulamentul Curții, ci de Convenția Europeană a Drepturilor Omului. Oricum nu are importanță, deoarece acest text reprezintă fundamentul admisibilității cererilor CEDO.

Din jurisprudența Curții, pentru a putea fi introdusă o aplicație, este necesar să fie epuizate căile utile de atac existente în legislația internă. Acest lucru se traduce - în linii mari - cu epuizarea căilor ordinare de atac, cele extraordinare neputând fi luate în calcul la raportarea curgerii termenului de 6 luni, ca principiu de bază.

Prin urmare, dacă vă referiți la diverse proceduri extraordinare - revizuiri, contestații, ori diverse petiții - acestea nu sunt socotite căi de recurs eficiente, deci nu trebuie să vă raportați la ele.

Cu stimă.
andreigrigoriu a scris:

Din jurisprudența Curții, pentru a putea fi introdusă o aplicație, este necesar să fie epuizate căile utile de atac existente în legislația internă. Acest lucru se traduce - în linii mari - cu epuizarea căilor ordinare de atac, cele extraordinare neputând fi luate în calcul la raportarea curgerii termenului de 6 luni, ca principiu de bază.

Prin urmare, dacă vă referiți la diverse proceduri extraordinare - revizuiri, contestații, ori diverse petiții - acestea nu sunt socotite căi de recurs eficiente, deci nu trebuie să vă raportați la ele.

Pana la urma, o decizie pronuntata definitiva la instanta Judecatoriei, in care este scris ca mi s-a respins plangerea ca nefondata, printr-o hotarare definitiva, aceasta nu mai poate fi atacata la instanta superioara din Romania, cea a insantei Tribunalului sau Curtii de Apel?

Am primit o hotarare definitiva, nespecificandu-se ca am o cale de atac extraordinara.
In NCPP am gasit scris:
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie judecă recursurile în casaţie împotriva hotărârilor penale definitive, precum şi recursurile în interesul legii. (Art. 40 alin. 3 NCPP)

Deci trebuie sa ma adresez catre instanta ICCJ sau sa ma adresez direct la CEDO?
_Alin_, utilizator
Stimat forumist,

În primul rând, veți înțelege, eu vă pot da sfaturi de principiu. Aplicarea acestora se face de către dvs, eu necunoscând speța.

Oricum, nu așa cum ați postat întrebarea se interpretează posibilitatea de atacare cu recurs - după competența generală a unei instanțe. Astfel o hotărâre pronunțată de judecătorie nu văd cum poate avea ca instanță de control judiciar Înalta Curte.

Prin urmare, înclin să cred că ați epuizat demersurile judiciare e plan intern, dar, repet, ceea ce am spus reprezintă doar o îndrumare de principiu.

Cu stimă.