Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Situatiile carora le sunt aplicabile prevederile Legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Situatiile carora le sunt aplicabile prevederile Legii nr. 155/2015

Referitor la aplicarea legii 155/2015.
S-a scris ca :
Potrivit unui comunicat de presa de miercuri al Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), persoanele care beneficiaza de prevederile nou-introduse in legislatie sunt:

cele care solicita pensia incepand de astazi ( joi 25 iunie 2015 );
cele care -- incepand cu data de astazi -- sunt indreptatite la transformarea pensiilor anticipate/anticipate partiale in pensii pentru limita de varsta;
cele care -- incepand cu data de astazi -- sunt indreptatite la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta.

Intrebarea mea este daca se aplica legea 155 pentru un dosar depus la Casa de pensii inainte de aceasta data, dar care inca nu este luat in lucru.

Multumesc anticipat
Da, si pe mine ma intereseaza acest lucru, dar vad ca nimeni nu poate sa raspunda....
mishu26, utilizator
Interpretarea mea este ca se se incadreaza la:

• persoanele care, începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 155/2015, sunt îndreptățite la transformarea pensiilor anticipate/pensiilor anticipate parțiale în pensii pentru limită de vârstă;
• persoanele care, începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 155/2015, sunt îndreptățite la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă.

Veniti cu cazuri concrete,
Pentru ce fel de pensie s-a depus dosarul si numarul anilor de grupa I-a.
Am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala, am 2 ani in grupa I si 4 ani in grupa a II-a
Precizati,sexul,luna si anul nasterii.
Dupa emiterea deciziei de pensie anticipata partiala,faceti o cerere de revizuire cu aplicarea prevederilor legii 155/2015.
Veti beneficia de o reducere cu 1 an a varstei standard de pensionare.
Acesta este interpretarea mea.

Pana la primirea deciziei,puteti intreba un consultat,aici:

[ link extern ]
Carp Mircea, utilizator