avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Situatiile carora le sunt aplicabile prevederile Legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Situatiile carora le sunt aplicabile prevederile Legii nr. 155/2015

Referitor la aplicarea legii 155/2015.
S-a scris ca :
Potrivit unui comunicat de presa de miercuri al Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), persoanele care beneficiaza de prevederile nou-introduse in legislatie sunt:

cele care solicita pensia incepand de astazi ( joi 25 iunie 2015 );
cele care -- incepand cu data de astazi -- sunt indreptatite la transformarea pensiilor anticipate/anticipate partiale in pensii pentru limita de varsta;
cele care -- incepand cu data de astazi -- sunt indreptatite la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta.

Intrebarea mea este daca se aplica legea 155 pentru un dosar depus la Casa de pensii inainte de aceasta data, dar care inca nu este luat in lucru.

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: IRINA ANGELA , utilizator 08:34, 3 Iulie 2015
Da, si pe mine ma intereseaza acest lucru, dar vad ca nimeni nu poate sa raspunda....
Ultima modificare: Duminică, 28 Iunie 2015
mishu26, utilizator
Interpretarea mea este ca se se incadreaza la:

• persoanele care, începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 155/2015, sunt îndreptățite la transformarea pensiilor anticipate/pensiilor anticipate parțiale în pensii pentru limită de vârstă;
• persoanele care, începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 155/2015, sunt îndreptățite la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă.

Veniti cu cazuri concrete,
Pentru ce fel de pensie s-a depus dosarul si numarul anilor de grupa I-a.
Am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala, am 2 ani in grupa I si 4 ani in grupa a II-a
Precizati,sexul,luna si anul nasterii.
Dupa emiterea deciziei de pensie anticipata partiala,faceti o cerere de revizuire cu aplicarea prevederilor legii 155/2015.
Veti beneficia de o reducere cu 1 an a varstei standard de pensionare.
Acesta este interpretarea mea.

Pana la primirea deciziei,puteti intreba un consultat,aici:

[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 28 Iunie 2015
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Data pensionarii procesomanul procesomanul Nascut 29.04.1953 Stagiu de cotizare 41 ani 6 luni 26 zile Gr. I proc. 100% (lg. 3/1977) = 3 ani 10 luni 10 zile Gr. II proc. 100% (lg. 3/1977) = 13 ani 2 ... (vezi toată discuția)
Legea 380/2013 procesomanul procesomanul Buna ziua, Persoana masculin, nascuta pe 25.08.1953. Depus dosar pentru pensie anticipata partial in 25.08.2013.Stagiul total de cotizare 36 ani, 7 luni, 7 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala tcm5757 tcm5757 Buna ziua, sunt nascuta in 05.07.1957;am lucrat in sistemul public de pensii astfel: -10 ani si 2 luni in conditii normale - 4 ani si 2 luni in gr I - 13 ... (vezi toată discuția)