Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comision agentie imobiliara
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comision agentie imobiliara

Buna ziua, va cer sfatul in legatura cu urmatoarea situatie:

In urma cu ceva timp, urmare a unui anunt postat pe un site de specialitate, am contactat o agentie imobiliara pentru vizionarea unui apartament.

Am fost condus la adresa apartamentului. Inainte de vizionarea apartamentului nu am fost informat de existenta unui comision (nu era precizat nici in anunt). Fiind vorba de un apartament constructie noua (prezentat ca 2014), fara sa intreb, am presupus ca exista o intelegere intre vanzator/dezvoltator si agentie. Am intalnit proprietarul, am vizionat apartamentul si am negociat pretul.

In timpul vizionarii, am constatat ca datele din anunt nu sunt 100% reale, respectiv:
- tamplaria era din lemn cu geam termopan, nu din PVC cu geam termopan cum era indicat in anunt
- contorul de gaz nu era montat, dar in anunt era indicat ca exista

La iesirea din apartament, dupa negocierea pretului de vanzare, mi s-a pus in fata un formular pentru a-mi completa datele si am fost informat ca voi avea de platit un comision de 2%.

Am gresit si am completat/semnat respectivul formular, fara sa incerc renegocierea cu vanzatorul. Mentionez ca nu am primit un exemplar al formularului si nu aparea trecuta adresa apartamentului pe care tocmai il vizionasem.

In timpul formalitatilor pentru accesarea unui credit ipotecar pentru respectivul apartament, am descoperit ca:
- imobilul este construit in 2009, nu 2014 asa cum aparea in anunt
- in apartamentul respectiv figura sediul social al firmei vanzatoare
- adresa postala si adresa din CF nu corespundeau

In acest timp, o singura data am fost contactat telefonic de catre agentul imobiliar pentru a fi intrebat daca/cand se va perfecta vanzarea, dar nu am beneficiat de sprijin sau consultanta.

A doua zi dupa finalizarea formalitatilor de vanzare (intabularea inca nu s-a facut), am fost contactat din nou, pentru a ma prezenta la sediul agentiei imobiliare.

Avand in vedere aspectele enumerate:
- neconcordanta dintre datele prezentate in anunt si realitate
- semnarea respectivului formular dupa vizionare/vizitare
- problemele avute la accesarea creditului din cauza sediului social (a trebuit mutat)
- nu am fost informat de agent de neconcordanta dintre adresa postala si cea din CF
- nu am beneficiat de alte vizionari cu aceasta agentie, sprijin sau consultanta

Ce temei legal am pentru a negocia comisionul ?
pm_35, utilizator