Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Taxa de salubritate, obligatia proprietarului sau a ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Taxa de salubritate, obligatia proprietarului sau a chiriasului?

Buna ziua, ca multi dintre locuitorii acestei tari, am locuit in chirie, la o ”cunostinta” timp de aproape doi ani. Cheltuielile achitate la zi...fara probleme. Anul acesta a adus ”discutia” taxei de salubritate, taxa care in anul I nu a existat!? Normal ca nu mi s-a parut logic sa o platesc eu atat timp cat chiar daca locuia sau nu cineva tot trebuia sa o plateasca, exact ca si impozitul!

Pana la urma cine plateste aceasta taxa?
Precizati ca ati stat in chirie,aproape 2 ani
De regula ,partile incheie contract de locatiune care prevad concret clauze reciproce
Daca partile in contractul de locatiune nu prevad obligatia locatarului de a achita pe perioada inchirierii spatiului taxele si impozitele aferente ,atunci acestea revin locatorului
Nu am avut nici un fel de contract...mentionez ca toate facturile/chiria au fost platite la zi, iar in primul an nici macar nu am stiu de existenta acestei taxe. Anul acesta ne a adus la cunostinta ca ar trebui sa o platim noi!Din cate stiu, fie ca e locuit sau nu imobilul aceasta taxa tot trb achitata!
Daca nu exista contract de locatiune incheiat ,in care sa va fi asumat aceasta responsabilitate,atunci plata taxei revine exclusiv locatorului-proprietarul de drept al bunului imobil caruia ii revine obligatia achitarii obligatiilor fiscale aferent bun imobil
II comunicati proprietarului ca pretentia lui nu are temei legal