Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Verificare de scripte sau inscrierea in fals in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Verificare de scripte sau inscrierea in fals in recurs

In ncpc se mai poate face inscriere in fals sau verificare de scripte asa cum se puea face in VCPC ?
Se poate.
Am omis sa fac o precizare.Speta este in litigiu de munca si ma gandeam ca avand in vedere ca a fost introdus apelul ca si cale de atac ordinara iar recursul cale de atac extraordinara sa nu se poata cerere in recurs verificarea de scripte sau inscriere in fals.
Buna seara .
Baza legala concreta este art.301-308 NCPC.
Cu stima,
Marius Bote .

In apel nu cred este interzs sa se propuna alte probe, conform art.470 din NCPC , insa in recurs se specifica acest fapt, conform art.492 din NCPC
Marius Bote ..

Gabriela Pintea, Consilier juridic
FRD a scris:
Speta este in litigiu de munca si ma gandeam ca avand in vedere ca a fost introdus apelul ca si cale de atac ordinara iar recursul cale de atac extraordinara sa nu se poata cerere in recurs (...)

Hotărârile judecătoreşti pronunţate în apel în cauze având ca obiect litigii de muncă nu pot fi atacate cu recurs. Dacă doriţi şi prevederea care reglementează asta, vă rog să îmi spuneţi.

Va rog mult sa imi dati si mie prevederea legala despre care ati facut referire.Va multumesc