Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... ,,bun de plata \\" pe facturi
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

,,bun de plata " pe facturi

Lucrez intr-o Primarie.
Cine trebuie sa puna ,,bun de plata " pe facturi.
Documentele care atesta bunurile livrate, lucrarile executate si serviciile prestate sau din care reies obligatii de plata certe se vizeaza pentru "Bun de plata" de ordonatorul de credite sau de persoana delegata cu aceste atributii, prin care se confirma ca:
- bunurile furnizate au fost receptionate, cu specificarea datei si a locului primirii;
- lucrarile au fost executate si serviciile prestate;
- bunurile furnizate au fost inregistrate in gestiune si in contabilitate, cu specificarea gestiunii si a notei contabile de inregistrare;
- conditiile cu privire la legalitatea efectuarii rambursarilor de rate sau a platilor de dobanzi la credite ori imprumuturi contractate/garantate sunt indeplinite;
- alte conditii prevazute de lege sunt indeplinite.
Prin acordarea semnaturii si mentiunii "Bun de plata" pe factura, se atesta ca serviciul a fost efectuat corespunzator de catre furnizor si ca toate pozitiile din factura au fost verificate.
Conditiile de exigibilitate a obligatiei se verifica pe baza datelor cuprinse in angajamentele legale, care trebuie sa cuprinda si date cu privire la termenele de plata a obligatiei.
Persoana imputernicita sa efectueze lichidarea cheltuielilor verifica personal documentele justificative si confirma pe propria raspundere ca aceasta verificare a fost realizata.
Documentele care atesta parcurgerea fazei de lichidare a cheltuielilor stau la baza inregistrarii in contabilitatea patrimoniala a institutiei publice pentru reflectarea serviciului efectuat si a obligatiei de plata fata de tertii creditori.
Ordin 1792/2002.

Trebuie sa existe dispozitie data de catre ordonatorul de credite. De regula se nominalizeaza cate o persoana din cadrul fiecarui compartiment si se elaboreaza procedura operationala Angajrea, lichidarea, ordonantarea si plata a cheltuielilor in care se stabilesc atributii personalizate pe fiecare etapa si persoana.