Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Etapele executiei bugetare premergatoare platii, ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Etapele executiei bugetare premergatoare platii, respectiv lichidarea si ordonantarea ?

Pentru a se plati o Factura
primita de la o Societate Comerciala
care a prestat un serviciu de transport persoane
pentru institutia noastra publica,
va rog frumos sa imi spuneti:
- care sunt etapele executiei bugetare premergatoare platii,
respectiv lichidarea si ordonantarea ?

etapele sunt : angajarea, lichidarea, ordonanțarea și plata !
Va rog sa imi spuneti ce anume ar trebui sa se respecte
pentru ca sa se poata spune ca o plata este legala ?
Pentru ca o plată să fie legală trebuie să fie îndeplinite următoarele :
- cheltuielile care urmează să fie plătite au fost angajate, lichidate si ordonanţate;
- există credite bugetare deschise/repartizate sau disponibilităţi în conturi de disponibil;
- subdiviziunea bugetului aprobat de la care se efectuează plata este cea corectă și
corespunde naturii cheltuielilor respective;
- există toate documentele justificative care să justifice plata;
- semnăturile de pe documentele justificative aparţin ordonatorului de credite sau
persoanelor desemnate de acesta să exercite atribuţii ce decurg din procesul executării
cheltuielilor bugetare, potrivit legii;
- beneficiarul sumelor este cel îndreptăţit potrivit documentelor care atesta serviciul
efectuat;
- suma datorată beneficiarului este corectă;
- documentele de angajare și ordonanțare au primit viza de control financiar preventiv;
- documentele sunt intocmite cu toate datele cerute de formular.

O plată nu se poate efectua dacă:
- nu există credite bugetare deschise și/ sau repartizate
- nu există disponibilități suficiente
- nu există confirmarea serviciului efectuat și documentele nu sunt vizate pentru "Bun de plată"
- nu există viza de control financiar preventiv pe ordonanțarea de plată

Consultați această procedură:
[ link extern ]
Va multumesc enorm de tot pentru raspunsuri !
Nu am cuvinte sa va multumesc !
o plata este legala atunci când primește viza de control preventive și aprobarea ordonatorului de credite sau a persoanei împuternicite de acesta, pentru a aproba plata.