Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Viza \\" bun de plata\\"
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Viza " bun de plata"

Buna ziua.Lucrez intr-o institutie publica, in cadrul compartimentului Financiar Contabilitate.Doamna care era cu viza de CFP, a plecat si s-a angajat o alta persoana.Acesteia i s- a dat acum semnatura de control financiar preventiv, insa viza ptr Bun de plata pe facturi, am primit-o eu de cateva zile, intrucat ordonatorul de credite am impresia ca doreste sa repartizeze raspunderea.Intrebarea mea e care e prima semnatura CFP sau bun de plata la inregistrarea facturii?Ne contrazicem si doresc un raspuns specializat.Va multumesc , o zi placuta
Viza de CFPP se exercita in faza de angajare si ordonantare a cheltuielilor.
Viza "bun de plata" se exercita in faza de lichidare a cheltuielilor.
Faza de lichidare este premergatoare fazei de ordonantare a cheltuielilor.
"Prin acordarea semnăturii şi menţiunii „Bun de plată“ pe factură, se atestă că serviciul a fost efectuat corespunzător de către furnizor şi că toate poziţiile din factură au fost verificate"

OMFP 1792/2002-
[ link extern ]