Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test paternitate pentru minor de 14 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test paternitate pentru minor de 14 ani

am o problema si am nevoie de aj dvs.
Am un copil de 14 ani,atunci cand am nascut tatal nu a vrut sa-l recunoasca,totul a mers normal eu nu am vrut sa mai aud de el-tatal-iar acum vrea sa faca testul de paternitate sa vada daca este copilul lui,intrebarea mea este de ce acum dupa 14 si-a adus aminte si ce intentii are,si care ar fi consecintele
Copilul nu vrea sa faca acest test,il poate obliga?
Poate instanta sa-i incredinteze copilul?

Poate solicita in instanta sa se faca testul de paternitate, copilul nu se pote impotrivi.
Avand in vedere ca nu s-a interest de copil, este exclus ca ii va fi incredintat acestuia, insa poate cere program de vizita.
dupa 14 ani mai poate cere in instanta acest test de paternitate? si daca eu il refuz? problema e ca este copilul lui dar fiindca nu s-a interesat de copil 14 ani de zile nu imi mai este de niciun folos acum,nici pensie alimentara nici nimic.de incredintat nici nu poate fi vorba iar program de vizita peste cadavrul meu,nici moarta nu ii dau acest copil.numai eu stiu cate sacrificii am facut ca caum cand este destul de mare sa il ea el de-a gata .nici vorba
E de inteles supararea d-voastra dar in acelasi timp, copilul nu este un obiect, trebuie sa tineti seama de asta, din pacate daca el va vrea sa-si viziteze tatal lui nu aveti ce face iar daca va ganditi sa-l influentati cu orice pret sa nu se intalneasca cu omul respectiv, sa stiti ca ii faceti rau in primul rand copilului. Daca lasati lucrurile sa decurga usor, frumos, lin, exista cam doua variante: tatal sa fi realizat ca n-a facut bine si sa incerce o apropiere cu ganduri bune de copil, asta va fi benefic si pt copil sau varianta 2 sa urmareasca anumite interese iar in acest caz copilul va sesiza, e marisor deja si probabil il va evita singur, la varsta asta indiferent ce program de vizita primeste tatal, copilul poate refuza sa mearga la el/cu el.

Din pacate testul de paternitate nu-l puteti ocoli daca il cere instanta si va sugerez daca sunteti sigura ca-i copilul acelui barbat sa nu negati asta pentru ca testul oricum veti fi obligata sa-l faceti si riscati sa il platiti d-voastra daca negati.
Cris1971, utilizator
Inteleg ca e un copil din afara casatoriei,ca nu ati fost casatorita cu tatal.
El, tatal, poate recunoaste oricand copilul, nu are de ce sa va dea in judecata pt a-i deveni tata iar dvs sau copilul nu aveti de ce face teste pt ca nu contesta paternitatea.
Intai sa va actioneze in judecata daca vrea, vedeti ce cere si scrieti aici.
gi-jane2, moderator
multumesc mult pt raspunsuri,am fost casatorita cu tatal copilului dar am divortat cand eram gravida ,aproape sa nasc, pt ca nu am vrut ca acest individ sa fie tatal copilului,am vrut sa imi poarte numele meu,nu ma credeti o egoista daca eram o familie normala si ne intelegeam bine nu se ajungea aici dar am plecat de la el pt ca numai suportam jignirile,scandalurile si bataile asta in timp ce eu eram gravida.la timpul ala am chemat si politia ,a venit dar nu s-a intamplat nimic "ei nu se baga" poate daca ma omora atunci se sesizau,imi pare rau ca deschid acest subiect dupa atatia ani dar daca nu intervenea problema asta nu ma durea capul.copilul nu a fost niciodata interesat de el nici macar nu-l suporta,
vrea sa recunoasca copilul dar vrea mai intai sa se faca acest test sa fie sigur...
eu cred ca este nebun,ca normalnumai este
eu mi-am crescut cu demnitate acest copil,este cuminte si bun la scoala ,acum cand vom avea la anul examenul de capacitate fix aceasta problema imi trebuie
nu am sa platesc eu niciun test de paternitate ,nu ma poate obliga nimeni pt ca eu nu vreau nimic,atata timp cat el nu a platit nicio pensie alimentara timp de 14 ani de ce credeti ca as vrea acum?
vtreau sa stau linistita si atat