Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie invaliditate gradul 3
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie invaliditate gradul 3

Pensionarii invaliditate grad 3 pot realiza cumulativ venituri in baza unui contract de munca 4 ore/zi si venituri din activitati independente ( PFA, II)?
Raspunsul nu poate fi altul decat afirmativ la intrebarea dvs.

Art. 118 din Legea nr.263/2010 prevede :
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).