avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Intrebari PFA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Intrebari PFA

Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine cateva detalii legat de PFA, sper sa ma poata ajuta cineva.

As vrea sa stiu daca mai exista limita pentru cifra de afaceri, daca nu gresesc la un moment era 100.000 Euro, se poate cumva depasi aceasta cifra fara a crea un SRL?
Ce se poate deduce pe un PFA, spre exemplu daca pleci in delegatie in afara tarii se pot deconta cheltuielile?
Cam care sunt taxele si impozitele care se platesc spre exemplu pentru o cifra de afaceri de 100.000 Euro (bineinteles ca o sa se deduca cat mai mult).

Merci,
George


Cel mai recent răspuns: igrama , utilizator 12:09, 12 August 2009
La PFA nu e limita de cifra de afaceri . Suta de mii de euro e plafonul maxim de la care un srl nu mai poate fi impozitat pe cifra de afaceri si trebuie sa treaca la impozit pe profit .
E o lista lunga de cheltuieli deductibile , printre care si delegatia , valabile si la PFA.
Nu se poate da raspuns la ultima intrebare : pfa ,daca nu au norma de venit , platesc impozit 16% la baza impozabila, determinata generic : venituri minus cheltuieli.
Nu cunosc nici o limita la PFAuri.Stiu doar ca daca sunteti neplatitor de TVA si depasiti plafonul la 35.000 Euro , atunci deveniti platitor de TVA.
In ceea ce priveste cheltuielile cu delegatia , acestea sunt deductibile .
daniela vorovenci a scris:

Nu cunosc nici o limita la PFAuri.Stiu doar ca daca sunteti neplatitor de TVA si depasiti plafonul la 35.000 Euro , atunci deveniti platitor de TVA.
In ceea ce priveste cheltuielile cu delegatia , acestea sunt deductibile .


Ar fi vorba de un contract pe teritoriul UE, sper ca se poate realiza si pe PFA, sa zicem intr-un domeniu de consultanta informatica. Imi puteti care e cota de TVA care trebuie sa o platesc, deci practic TVA-ul ar fi 19.000, aceasta suma se plateste la noi in tara sau in tara in care o sa-mi desfasor activitatea?

Merci,
George
In principiu Dmv sunteti cel care ofera serviciile , deci puteti sa utilizati cota de TVA din Romania...insa , am intalnit cazuri in care am specificat cota de TVA a beneficiarului...
Magda Staicu a scris:

La PFA nu e limita de cifra de afaceri . Suta de mii de euro e plafonul maxim de la care un srl nu mai poate fi impozitat pe cifra de afaceri si trebuie sa treaca la impozit pe profit .
E o lista lunga de cheltuieli deductibile , printre care si delegatia , valabile si la PFA.
Nu se poate da raspuns la ultima intrebare : pfa ,daca nu au norma de venit , platesc impozit 16% la baza impozabila, determinata generic : venituri minus cheltuieli.



Imi puteti spune si mie cum e mai avantajos, cu norma de venit sau fara, tinand cont ca pot sa estimez destul de precis valoare contractelor. Imi puteti spune cat e impozitul pentru cele cu norma de venit?

Ce alte taxe mai trebuiesc platite? Sanatate, somaj, etc?

Merci,
George

Alte discuții în legătură

Tva - prestare servicii it in strainatate ContSters264598 ContSters264598 Detin un SRL platitor de TVA, cu impozit pe profit(16%) si doresc sa semnez un contract de prestari de servicii (6201) cu o firma din Luxembourg, cu locul de ... (vezi toată discuția)
Pfa norma venit - plafon 100.000 eur sau 65.000 eur (220.000 lei) ovidiu2929 ovidiu2929 Buna ziua Incerc sa gasesc detaliile corecte despre limita pe care un PFA cu norma de venit o are. In unele locuri se specifica pragul de 100.000 EUR - si ... (vezi toată discuția)
Pfa sau srl ,care este mai avantajos ? ili47 ili47 Care este mai avantajos din punct de vedere a cheltuielilor ? Pot sa desfasor activitatea in ambele cazuri ,cu un singur angajat . mersi (vezi toată discuția)