Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Care este termenul de optiune succesorala, si de cand 'curge", conf.noului Cod civil ?
Optiunea succesorala (prin declaratie la notar) presupune deschiderea succesiunii ? (adica plati de taxe, etc?)
Multumesc!
Termenul de deschidere a succesiunii este de 1 an de la data decesului. Succesiunea se deschide la ultimul domiciliu al celui decedat. E bine ca atunci cand deschideti succesiunea sa bagati toata masa succesorala a celui decedat pentru a fi scutit de costuri suplimentare ulterioare. Bineinteles ca puteti deschide succesiune si dupa zeci de ani dar va costa mai mult.