Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... valoare imobil grevat de drept de uzufruct viager
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

valoare imobil grevat de drept de uzufruct viager

In baza unui contract de donație proprietarul donează fiecărui copil câte 1/2 dintr-un imobil. Care este valoarea imobilului respectiv care este grevat de uzufruct viager în favoarea fostului proprietar.Este vorba de valoarea de circulație a întregului imobil si terenului aferent ?unul dintre copii este executat silit pentru 1/2 din imobil si teren.Mulțumesc.
Valoarea de circulatie a imobilului si a terenului poate fi stabilita prin expertiza tehnica judiciara in specialitatea imobiliare, expertiza care poate fi avuta in vedere de catre instanat de judecata, daca se va ajunge in instanta. Se poate efectua si o expertiza extrajudiciara dar exista riscul ca instanta de judecata sa nu o aiba in vedere cand va da o hotarare.
Valoarea de impozitare este valoarea stabilita de catre primarie pentru care se plateste impozit pe teren, respectiv impozit pe cladiri.