avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Bună ziua!

O femeie născută la data de 10.10.1961 cu o vechime de 35 ani si 10 zile, din care 19 ani la grupa II de muncă,cînd poate să iasă în pensie. Mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:48, 10 Iulie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 4 luni iar stagiul minim d e cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (62/1 - 4/0 = 58 de ani si 1 luna);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni ( 35/0 + 4/9 = 39 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 1 luna, in noiembrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 1 luna, in noiembrie 2018.
- ati putea solicita pensia anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 1 luna, in noiembrie 2018 daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 4 luni (va mai trebuie 7 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata aangy20 aangy20 Buna seara, As dori sa stiu daca o persoana de sex feminin (este vorba de mama mea) nascuta la data de 14.05.1961 si cu o vechime de 38 de ani (data ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata/de drept CristinaBL CristinaBL Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cand poate iesi mama mea la pensie (anticipat/de drept) avand in vedere urmatoarele perioade de ... (vezi toată discuția)
Pensie ailicec ailicec daca am lucrat 12 ani grupa I si 9 ani grupa a II-a, daca doresc sa ies la pensie mi se cumuleaza cele doua grupe ca vechime? (vezi toată discuția)