Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Bună ziua!

O femeie născută la data de 10.10.1961 cu o vechime de 35 ani si 10 zile, din care 19 ani la grupa II de muncă,cînd poate să iasă în pensie. Mulţumesc anticipat pentru răspuns.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 4 luni iar stagiul minim d e cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (62/1 - 4/0 = 58 de ani si 1 luna);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni ( 35/0 + 4/9 = 39 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 1 luna, in noiembrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 1 luna, in noiembrie 2018.
- ati putea solicita pensia anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 1 luna, in noiembrie 2018 daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 4 luni (va mai trebuie 7 luni).