Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu de odihna

Buna ziua,
De cateva zile am intrat in cele 126 zile de concediu prenatal + postnatal, mentionez k pana sa intru, am fost in concediu medical (sarcina cu risc) iar anul acesta am apucat sa imi iau doar 5 zile de concediu de odihna. Avand in vedere ca dupa trecerea celor 126 zile ma voi suspenda (2 ani), restul concediului de odihna il pierd sau trebuie sa mi-l plateasca institutia?
Nu il pierdeti , solicitati reprogramarea acestor zile dupa revenirea din CCC.
Art. 146 din Codul Muncii
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) , efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

la punctul 2 spune ca se poate lua pana la sfarsitul anului urmator de aceea sunt in dubii..... sau in situatia mea e exceptie?
Art.146 din Codul Muncii a fost modificat si are in prezent urmatorul continut:
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
....

De aceea , am mentionat ca trebuie sa-l reprogramati dupa revenirea din CCC.
va multumesc, nu stiam ca s-a modificat!:slap: