Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare marire salariu in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare marire salariu in Revisal

Buna ziua,

am o problema la care nu ii gasesc rezolvare si ma nevoie de ajutor.
Am inteles ca inregistrarea in Revisal pentru marirea salariului de la 1 iulie, are termen 27 iulie 2015. Pana acum nu am operat aceasta marire , insa am facut 2 incetari de contract in 7 iulie, respectiv 15 iulie. Acesti 2 angajati nu aveau salariul marit conform legii in vigoare la 1050 lei.#-oCum mai pot opera acum marirea salariilor lor pentru perioada 01-07.2015-07.07.2015, respectiv 01.07.2015-15.07.2015.

Va rog mult sa imi oferiti o solutie daca acesta exista.

Multumesc!
ramo1305 a scris:

... Am inteles ca inregistrarea in Revisal pentru marirea salariului de la 1 iulie, are termen 27 iulie 2015. ...

Daca este sa luam strict textul legii , atunci nu acesta este termenul de transmitere a REVISAl-ului.

Practica a statuat doua modalitati :
- in situatia in care s-a emis decizie de majorare, termenul era 01.07.2015

- in situatia in care s-a incheiat act aditional de majorare a salariului , termenul este de 19 zile lucratoare de la data de 01.07.2015, sens in care ultima zi de transmitere este data de 29.07.2015.

... am facut 2 incetari de contract in 7 iulie, respectiv 15 iulie. Acesti 2 angajati nu aveau salariul marit conform legii in vigoare la 1050 lei.#-oCum mai pot opera acum marirea salariilor lor pentru perioada 01-07.2015-07.07.2015, respectiv 01.07.2015-15.07.2015. ...

Pasii sunt urmatorii :
- anularea incetarii c.i.m.
- modificarea salariului
- incetarea c.i.m.
freeelis a scris:

ramo1305 a scris:

... Am inteles ca inregistrarea in Revisal pentru marirea salariului de la 1 iulie, are termen 27 iulie 2015. ...

Daca este sa luam strict textul legii , atunci nu acesta este termenul de transmitere a REVISAl-ului.

Practica a statuat doua modalitati :
- in situatia in care s-a emis decizie de majorare, termenul era 01.07.2015

- in situatia in care s-a incheiat act aditional de majorare a salariului , termenul este de 19 zile lucratoare de la data de 01.07.2015, sens in care ultima zi de transmitere este data de 29.07.2015.

... am facut 2 incetari de contract in 7 iulie, respectiv 15 iulie. Acesti 2 angajati nu aveau salariul marit conform legii in vigoare la 1050 lei.#-oCum mai pot opera acum marirea salariilor lor pentru perioada 01-07.2015-07.07.2015, respectiv 01.07.2015-15.07.2015. ...

Pasii sunt urmatorii :
- anularea incetarii c.i.m.
- modificarea salariului
- incetarea c.i.m.

Va multumesc mult!!!!
Parerea mea :
Pentru a fi in legalitate, urmati pasii indicati - cu precizarea ca salariul va fi modificat prin act aditional, deci sa zicem .. 1060... si nu 1050 . Actul aditional se poate opera pana in 29.07.2015.
Legalitate inseamna ambele modalitati.