Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

Buna ziua, pe data de 04.05.2016 am incetat un contract de munca dar nu am apucat sa ii modific salariul in revisal prin act aditional de la 1050lei la 1250lei din 01.05.2016. Cum as putea rezolva aceasta problema? As putea sa ii reactivez contractul, sa fac modificarea si sa il incetez din nou? Multumesc!
Pasii sunt urmatorii:
- anulati incetarea c.i.m.
- inregistrati modificarea salariului
- inregistrati din nou incetarea c.i.m.
Trebuie sa fac o adresa catre ITM pentru a le aduce la cunostinta problema pentru a nu se interpreta gresit retransmiterea Revisal si anularea incetarii?
Actul aditional pot sa il fac cu data de 05.05.2016 si incetarea cu 04.05.2016? sau actul aditional trebuie facut tot in data de 04.05.2016?
Actul aditional de modificare a salariului de la 1050 la 1250 se face cu 29/04/2016. Cred ca asa e cel mai bine. Dupa cum a mai spus aici, pe forum, Cornel Vasile (#freeelis), termenul pentru a raporta ReviSal la I.T.M. referitor la acest lucru este 27/05/2016.
Maddy-eu a scris:

Actul aditional pot sa il fac cu data de 05.05.2016 si incetarea cu 04.05.2016? sau actul aditional trebuie facut tot in data de 04.05.2016?

Nu aveti cum sa faceti asa ceva ...in data de 05.05.2016 , c.i.m.este deja incetat.

Actul aditional se va incheia inainte de data de 04.05.2016.