Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie colectiva salariul minim pe economie 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie colectiva salariul minim pe economie 2015

Buna ziua,

1. Contractele suspendate ccc se includ in decizia colectiva, sau se face AA la decizia de incetare suspendare (peste 2 ani)?

2. In cazul Deciziilor colective de modificare sal min/ec, azi este ultima zi de raportare la itm?
3. Pentru AA modif sal min, termenul este de 19 zile? Ultima zi de raportare este 27 iulie?

Multumesc,
Diana
Buna ziua,
1. Se includ in deciziile colective, este exclus act aditional la decizia de suspendare. Vor fi operate in Revisal la intoarcerea salariatului, cand acesta devine activ.
2. Raportarea la ITM se face in 20 zile lucratoare de la la data emiterii deciziei, nicidecum anterior.
3. Idem 2, intrucat atat deciziile cat si actele aditionale sunt elemente de modificare a clauzelor contractuale si trebuie interpretate similar si nu distinct.
Va multumesc pt raspuns.

Deci, in cazul contractului suspendat ccc il trec in decizie, dar nu il transmit in revisal pana la revenirea din cic?

raportarile catre ITM pot sa le transmit incepand de maine pana pe 27 iulie?
Salariatii care au c.i.m. suspendat nu pot fi trecuti in decizia de majorare a salariului.

Deciziile de majorare nu se transmit in revisal in termen de 20 de zile lucratoare, asa cum s-a mentionat gresit anterior, ci cel mai tarziu in data de 01.07.2015.
In speta :
- daca se fac decizii de majorare , termenul de transmitere este 01.07.2015

- daca angajatorii aleg varianta actelor aditionale, modificarea salariului minim in Revisal trebuie inregistrata in Revisal in maximum 19 zile lucratoare de la data de 01.07.2015.