avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lamurire

O societate a angajat o persoana cu cim partial,12 ore /saptamana, programul de lucru fiind urmatorul: luni, intre orele 9-16 (7 ore), marti , intre orele 9-14 (5 ore). Salariatul are dreptul la concediul de odihna pe care vrea sa-l ia incepand cu 1 august. Cum pontez acest salariat pe perioada concediului de odihna ?
Cel mai recent răspuns: iuliangoga , utilizator 20:32, 17 Iulie 2015
CO este de la societatea unde are functia de baza sau de la cea unde are c.i.m. cu timp partial?.
Functia de baza.Nu mai are un alt cim. Este singurul contract de munca pe care il are .
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2015
iuliangoga, utilizator
In zilele in care trebuie sa fie la munca, il pontati in CO.
Asta inseamna ca , doua luni si jumatate nu va veni la munca . Gresesc ?
Nu gresiti , asta este legea.

Alte discuții în legătură

Calcul zile de concediu de odihna cris2279 cris2279 Buna ziua, Am un salariat care timp de 3 luni a avut contract cu timp partial: Ianuarie,Februarie,Iulie, August=8 ore/zi, 40 ore/saptamana Martie=20 ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna la c.i.m. cu timp partial catalincosti catalincosti Buna ziua ! Am angajari cu timp partial, astfel : -unul are 2 ore/ zi - perioada nedeterminata; -al doilea lucreaza 4 ore pe saptamana , perioada ... (vezi toată discuția)
Calcul co timp de munca 32 ore luna inegal Maran Corina Maran Corina Buna ziua, Il vad pe domnul freeelis si nu vreau sa-l pierd imediat scriu stiu ca proportional (vezi toată discuția)