Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie laptop
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie laptop

Buna ziua,

am cumparat un laptop care s-a defectat din culpa mea ,a varsat copilul suc pe el.din momentul producerii accidentului, laptopul a mai functionat o lunga perioada de timp.Fiind in garantie,l-am dus la firma care se ocupa de servisare si sunt convinsa ca mi-a incarcat nota de plata cu mult mai multe piese defecte decat sunt in realitate (mai ales ca prin contractul de garantie aceste piese defecte intra in proprietatea firmei iar cand am solicitat sa-mi fie date piesele defecte,devizul pentru reparatie a ajuns sa fie de aproape 7 ori mai mare- (de la 162 Euro la 800 Euro,adica mai mult decat am dat pe laptop......). Ce as putea sa fac ca sa ma asigur ca nu mi-au umflat nota si ce alte sfaturi puteti sa-mi mai dati?
MULTUMESC!
pai , nu prea aveti ce face, o sa va emita un aviz detailat cu tot ce s-a inlocuit + factura aferenta.faceti o sesizare la ANPC , poate va ajuta ei, desi ma indoiesc.
in general , piesele si ansamblurile de circuite , sunt mult mai scumpe decat produsul finit in sine(in cazul de fata acel laptop).
de garantie nici nu mai poate fi vorba , defectul s-a produs din vina dumneavoastra, deci nu intra in calcul .
cat despre piesele inlocuite , acestea se recicleaza , conform unor legi care le sunt impuse atelierelor de reparatii electronice , daca le vreti , le platiti ...
Silver78, utilizator