avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca am fost agresat pot cere daune ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca am fost agresat pot cere daune ?

am fost la peny cu 2 prieteni , iar eu si unul din ei am ramas in fata magazinului langa bordura , moment in care un om cam la 45-48 de ani a treecut cu o dacie dinaia brec veche , la 2 cm de picioarele mele si sa oprit cam la jumate de metru , si i-am zis " domne mai aveai putin si ma calcai pe picioare , macar daca era loc de parcare aici " referindu-ma ca el trasese masina exact in fata magazinului , nu in locurile de parcare amenajate la peny , moment in care el zice " ce ma ? , de cand imi zici tu mie ca nu e loc de parcare aici ma ? " se da jos din masina cu o bata de bassebol din lemn , imi da direct una in cap , si una la coaste , ii prind bata , in mana , moment in care el o smuceste iar din mana mea , fug in peny , ii zic doamnei sa apese butonul de panica , sun si la 112 , chem echipaj politie si ambulanta , ies afara ii fac poza la numarul de la masina , moment in care el baga bata in masina se urca si fuge de la locul faptei , vine ambulanta si politia , in momentul in care eu am urcat in ambulanta el sa intors cu masina , cred ca a fost sa arunce bata si din cate am inteles siar fi dat cu piciorul in usa de la masina ca sa zica ca eu lam agresat , azi ma duc la medicina legala , si dupa vreau sa fac plangere penala la politie ( precizez ca omul tipa ca daca esti din Mangalia te mut ma ca eu sunt smecher ca sunt cumnatu lu luca , luca fiind un om cu ceva bani , care are vreo 2 restaurante si un motel ) martor am doar pe baiatul care ramasese cu mine afara , ce sfaturi imi dati ????
Mergeti la IML; depuneti plangere penala.
Nu asteptati rezultatul de la IML pentru a depune plangerea penala, deoarece rezultatul vine, uneori destul de tarziu.

Plangerea penala o depuneti la parchet. In cadrul plangerii penale aratati ca va constituiti parte civila cu suma de: xxxxxxx , reprezentand daune morale si materiale. Daunele materiale le dovediti cu chitantele reprezentand sumele de bani cheltuite pentru ingrijirea dvs.
In plangerea prealabila putetati mentiona daca va consituiti sau nu parte civila , in vederea recuperarii prejudiciului cauzat.


Oricum , aceasta calitate o puteti dobandi oricand in cursul etapei urmaririi penale , iar in cursul judecatii , pana la inceperea cercetarii judecatoresti.




Persoana vatamata se poate consitui parte civila impotriva inculpatului , respectiv persoanei responsabile civilmente.


Prejudiciul efectiv cauzat poate va fi apreciat in etapa judecatii a procesului penal , in urma coroborarii mijloacelor de proba si avand in vedere urmarea imediata a infractiunii savarsite.



Cu privire impacarea partilor ,cauza care inlatura raspunderea penala ,aceasta e totala - are in vedere atat latura civila , cat si latura penala a cauzei , definitiva- nu se mai poate reveni asupra unei decize deja luate, si neconditionata(in pofida daunelor materiale si morale percepute de catre persoana vatamata, se poate ajunge la intelegere asupra cuantumului acestora , micsorandu-le sau marindu-le ).




CAPITOLUL II
Acţiunea civilă
Art. 20
Constituirea ca parte civilă
(1) Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti. Organele judiciare au obligaţia de a aduce la cunoştinţa persoanei vătămate acest drept.

(2) Constituirea ca parte civilă se face în scris sau oral, cu indicarea naturii şi a întinderii pretenţiilor, a motivelor şi a probelor pe care acestea se întemeiază.



(3) În cazul în care constituirea ca parte civilă se face oral, organele judiciare au obligaţia de a consemna aceasta într-un proces-verbal sau, după caz, în încheiere.
(4) În cazul nerespectării vreuneia dintre condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2), persoana vătămată sau succesorii acesteia nu se mai pot constitui parte civilă în cadrul procesului penal, putând introduce acţiunea la instanţa civilă.
(5) Până la terminarea cercetării judecătoreşti, partea civilă poate:
a) îndrepta erorile materiale din cuprinsul cererii de constituire ca parte civilă;
b) mări sau micşora întinderea pretenţiilor;
c) solicita repararea prejudiciului material prin plata unei despăgubiri băneşti, dacă repararea în natură nu mai este posibilă.






Succes.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru I_O_VDM I_O_VDM Daca am un prejudiciu de recuperat in urma unui proces penal in care latura civila a ramas nesolutionata pt ca inculpatul nu doreste o intelegere cu persoana ... (vezi toată discuția)
Vătămare corporală ADRIANN2017 ADRIANN2017 BUNA ZIUA,va rog sa imi raspundeti:daca un tip ma lovit cu pumnul in gura si mi-a spart buza din dreapta jos si un dinte de sus din fata,cam cati bani a-s ... (vezi toată discuția)
Citatie ca persoana vatamata 1georgegeorgegeorge 1georgegeorgegeorge Buna ziua, copilul meu in varsta de 21 de ani a fost injunghiat si este chemat in instanta in calitate de persoana vatamata, dosarul avand ca obiect : ... (vezi toată discuția)