Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces verbal de contravenţie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces verbal de contravenţie

Am întocmit un Procesul verbal de contravenţie în baza legii 50/1991 în trei exemplare, cu indigo. Pe unul dintre exemplare nu apare semnătura primarului dintr-o eroare dată de lipsa indigoului de pe pagină în momentul semnării de către primar. Tocmai exemplarul fără semnătură a fost înmânat contravernientului. Pe acest motiv contravenientul contestă în instanţă nulitatea actului. În calitate de agent constatator cum pot demonstra instanţei existenţa semnăturii primarului, pentru că pe celelalte exemplare există şi dacă poate fi luată în considerare această eroare sau nu? Poate reprezenta un motiv de întâmpinare la judecată? Vă mulţumesc.
Fiecare exemplar din procesul verbal trebuie semnat in original si nu cu indigo.