Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda ANAF
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda ANAF

Buna ziua,

Am o prietena care a fost amendata de ANAF intr-o sambata la ora 12. Inspectorii i-au spus ca poate plati amenda pana marti la ora 12.00. Prietena a platit amenda marti la ora 09.00. Dupa cateva zile a fost sunata ca mai are de platit si restul de amenda pentru ca trebuia sa o plateasca luni dimineata. Intrebarea mea este daca cele 48 de ore sunt calendaristice sau lucratoare? Ce are de facut acum?
Multumesc!
48 de ore sunt 48 de ore. Daca termenul de plata se implinea intr-o zi considerata nelucratoare acest termen se prelungeste pana in prima zi lucratoare . In concluzie prietena dvs. trebuia sa achite 1/2 din amenda in cursul zilei de luni. Nu are relevanta ce i s-a spus de catre organul constatator ci, trebuie sa te conformezi celor dispuse in procesul-verbal fie il contesti in instanta.