Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii - sanctionare fara probe pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii - sanctionare fara probe pentru prezentarea la munca sub influenta alcoolului

am fost acuzat ca ammers la munca sub influenta bauturilor alcoolice fara nici o dovada....nu am fost testat nici cu fiola nici test la sange......am primit o convocare in fata consiliului de disciplina....ce pot face in acest sens...va amintesc ca nu au nici o dovada legala....va multumesc anticipat...cu respect...
Va aparati cu toate mijloacele inclusiv martori si apoi contestati decizia de sanctionare.
Nu puteti sti daca angajatorul dvs nu are vreo astfel de dovada. Daca exista colegi care afirma asa ceva ?

In timpul cercetarii disciplinare puteti propune orice mijloc de proba pdntru a va aparaapara, dar sa si fiti asistat de un reprezentant al sindicatului ori de un avocat.
buna seara......eu credeam ca sant necesare probe si dovezi nu vorbe.....asa pot spune si eu de fiecare coleg ca a fost baut in fiecare zi...cine ma crede???.....angajatii firmei la care lucrez sant tratati ca niste sclavi....cu respect...multumesc

buna seara...ar fi bine totusi sa consult un avocat?.....
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Si declaratiile date de colegii dvs sunt mijloace de proba.

Puteti apela si la un avocat care sa va asiste la cercetarea disciplinara.

va multumesc...respecte