Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare sub pret
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare sub pret

Buna ziua,
vreau sa va intreb daca se poate face vanzarea unui produs sub pretul de achiz. in baza unui PV in care se consemneaza ca produsul este deteriorat si se vinde sub pret achiz. pt. a recupera o parte din chelt.
aleius, utilizator
Norma metodologica de aplicare a OG nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata
Art. 19. - Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 18 lit. a)-c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare

sunt situatii in care se fac vanzari sub pretul de achizitie dar in acest caz diferenta : pret acizitie - pret vanzare = cheltuiala nedeductibila si se colecteaza si TVA pe aceasta diferenta.
mai este in vigoare? eu stiam ca s-a abrogat...:((
e in vigoare ce a spus @katica.
Dar daca ati vinde la pret de achizitie si ati da un discount ?

Corect.Atunci nu s-ar mai trata ca o vz. sub pret. de achizitie?
aleius, utilizator
pai, nu, e vinzare , cu venit din comert , sa zicem 100 lei, descarcare gestiune , sa zicem 90 lei, profit din comert, 10 lei, ca act de exploatare , si apoi discount - cheltuiala cu scont acordat , sa zicem 50 lei . , pe financiare