Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tranzactie imobiliara fara intreg istoricul in acte a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tranzactie imobiliara fara intreg istoricul in acte a proprietatii

Sunt pe cale sa cumpar un apartament construit in 1971 la care vanzatorul nu detine intreg setul de acte a fostilor proprietari. Tot ce detine este un act de donatie cu uzufruct viager in baza caruia s-au operat multiple inscrieri in cartea funciara (cel mai nou, s-au radiat sarcinile existente -- uzufructul). Au fost depuse toate actele la notar in vederea contractului de vanzare-cumparare, blocarii cartii funciare, etc.

Tranzactia va fi cash, deci nu beneficiez de verificarile aditionale aduse de o banca.

Am o oarecare teama legata de lipsa actelor din istoric, si in ce fel ar putea sa ma afecteze pe viitor in ideea ca la un moment dat voi vinde ceea ce cumpar. Stiind ca blocul a fost construit in 1971, este cazul sa ma gandesc la legea 10/2001 modificata, sau la legea 112 ?

Fapte presupus adevarate (din cele explicate de vanzator):

- actul de proprietate pe baza caruia a avut loc actul de donatie, in original, a fost retinut de notarul la care s-a facut autentificarea. vanzatorul are o copie xerox simpla

- apartamentul a fost detinut neintrerupt incepand din 1973 de cei care au donat. ei au obtinut apartamentul in urma unei licitatii. se pare ca o alta persoana nu si-a indeplinit indatoririle (plata ratelor?) si a fost scos afara de un executor judecatoresc. oare acea persoana sau mostenitorii ei, ar putea ridica pretentii acum ?

Intrebari:

1) Sesizati vre-o problema in cele de mai sus ?

2) Nu imi este clar cand au devenit proprietari cei care au facut donatia (si nu chiriasi). In anii respectivi lumea mai mult inchiria apartamente. Erau putini proprietari de apartamente. Este nevoie de o chitanta care arata ca s-au terminat de platit ratele ?

3) Notarul va face vre-un fel de verificari legate de istoric, sau doar se bazeaza pe ultimul act, care desigur este valid ?

4) Vom putea incheia transferul de proprietate in conditiile date? Notarul nu a ridicat pana acum nici o observatie.

Vanzatorul refuza vehement sa incerce sa aduca respectivele acte (chiar si in duplicat) pe motiv ca este multa bataie de cap si dureaza.

Multumesc pentru ajutor!
mvaduva, utilizator