Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modalitate de recuperare avans din salariu incasat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modalitate de recuperare avans din salariu incasat necuvenit

Ma poate lamuri cineva care este modalitatea de angajare a raspunderii patrimoniale atunci cand angajatul dupa ce a primit o suma cu titlu de avans salariu de 20 de ori mai mare decat cea la care era indreptatit, si-a dat ulterior demisia !
Cum abordez problema in acest caz? ce fel de actiune se poate promova la instanta?

Multumesc mult!
in temeiul carui act a primit acea suma? la ce era destinata?
A primit suma pe statul de plata, cu titlu avans din salariu, din greseala, insa nu i se cuvenea ! Se vede clar de pe cartea de munca si statele anterioare ca nu avea dreptul la acesti bani!
Si-a dat demisia, nu va semna niciodata vreun angajament de plata!
Ce posibilitati am acum sa recuperez acesti bani de la el?
Ce pot invoca?
Veti merge pe raspunderea patrimoniala, in temeiul Codului Muncii:
Art. 272.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabileşte potrivit valorii acestora de la data plăţii.
pakos a scris:

Veti merge pe raspunderea patrimoniala, in temeiul Codului Muncii:
Art. 272.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabileşte potrivit valorii acestora de la data plăţii.

Pot invoca acest articol chiar daca in prezent el nu mai este angajtul societatii?
Obligatia de restituire a salariatului, (separata ca notiune de raspunderea patrimoniala) se intemeiaza pe prevederile Codului Civil ( art. 992 si 1092).